Letadlo Boeing 737 sjelo na Floridě mimo dráhu a skončilo v řece. Všichni pasažéři přežili

Dopravní letoun Boeing 737 sjel v noci na sobotu středoevropského času na vojenském letišti poblíž amerického města Jacksonville z přistávací dráhy a skončil v blízké řece. Nehoda si podle policejního velitele vyžádala 21 zraněných, ale jejich život není ohrožen. Stroj měl na palubě 136 pasažérů a sedmičlennou posádku a na vojenskou základnu v Jacksonvillu přiletěl z americké základny Guantánamo na Kubě. Všechny lidi se podařilo evakuovat.

Jacksonville (Spojené státy) (Aktualizováno: 11:23 4. 5. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní letoun Boeing 737 sjel na vojenském letišti poblíž amerického města Jacksonville z přistávací dráhy a skončil v blízké řece

Dopravní letoun Boeing 737 sjel na vojenském letišti poblíž amerického města Jacksonville z přistávací dráhy a skončil v blízké řece | Foto: Jacksonville Sheriff’s Office | Zdroj: Reuters

Policie zveřejnila fotografie letadla uvízlého v mělké vodě řeky St. Johns. Stroj přiletěl z Kuby, uvedl mluvčí letiště. Na místě zasahují záchranné složky. Příčiny nehody zatím nejsou známy.

VIDEO: V Kalifornii otestovali největší letadlo světa, v budoucnu má nést kosmické rakety

Číst článek

V Jacksonville přistával Boeing 737 společnosti Miami Air na lince z kubánského Guantanáma. Manévr se ale nepodařil a letoun sjel z ranveje do řeky.

Tvrdé přistání

Agentura Reuters s odvoláním na místní rozhlasovou stanici píše, že na letišti tou dobou zuřila silná bouřka. Na místo velmi brzy dorazili záchranáři a podařilo se jim spojit s posádkou.

Jednou z cestujících byla advokátka Cheryl Bormannová, která televizi CNN sdělila, že letadlo mělo na odletu čtyřhodinové zpoždění. Přistávalo podle ní za hromobití a blesků a přistání bylo „opravdu tvrdé“.

„Letadlo doslova narazilo do země a nadskočilo. Bylo jasné, že ho pilot neměl plně pod kontrolou, pak nadskočilo znovu,“ řekla. Svou zkušenost označila za „děsivou“.

Když se stroj naklonil a sjel z dráhy, narazila Bormannová hlavou do sedadla před sebou. „Byli jsme ve vodě a nedokázali říci, kde jsme, zda je to řeka nebo oceán,“ sdělila. Když se dostala z letadla, bylo cítit, že pohonné hmoty unikají do vody.

Lehká zranění

Většina cestujících má podle ní vazby na armádu. Lidé si navzájem pomáhali dostat se ze sedadel a vystoupit ven na křídlo, kde jim pak pomohli do člunu.

Policejní velitel řekl, že do nemocnic bylo odvezeno 21 lidí s lehkými zraněními a další lidé byli ošetřeni na místě.

Americká firma Boeing vydala stručné prohlášení o tom, že o nehodě ví a sbírá podrobnější informace. Zástupci letecké společnosti Miami Air jsou podle Reuters v tuto chvíli nedostižní.

Starostovi města Lenny Currymu už zavolal americký prezident Donald Trump a nabídl svou pomoc. Republikánský starosta vzápětí pochválil posádku letadla. Podle Curryho můžou cestující právě jim vděčit za to, že drama při přistávání dopadlo dobře.

„Všichni jsou živí a zdraví. Policisté i hasiči jsou úžasní,“ tweetoval Curry.

Jak dlouho potrvá vyproštění letadla z vody, není jasné. Podle Connora podvozek zřejmě uvízl v říčním dně. Není prý pravděpodobné, že se letadlo uvolní a bude moci být taženo po vodě. Na místě je personál, který se snaží zamezit úniku paliva do řeky.

Obyvatelka nedalekého Orange Parku v pátek večer slyšela zvuk podobající se výstřelu z děla. Odjela k místu a řekla, že „v životě nic podobného neviděla“.

elb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme