Na rozmístění raket USA v Japonsku zareagujeme. Mohlo by to vyvolat závody ve zbrojení, varuje Rusko

Rusko zareaguje odpovídajícími kroky, pokud se Spojené státy rozhodnou rozmístit v asijsko-tichomořském regionu rakety středního a krátkého doletu. Podle ruských médií to v pátek řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko zareaguje odpovídajícími kroky, pokud se Spojené státy rozhodnou rozmístit v asijsko-tichomořském regionu rakety středního a krátkého doletu (ilustrační foto) | Foto: U.S. Navy/Mass Communication Specialist 1st Class Ronald Gutridge | Zdroj: Reuters

Mluvčí reagovala na informaci, že Tokio a Washington mají v úmyslu projednat možnost rozmístění amerických raket středního doletu v Japonsku. Zpráva o tom se objevila v japonských médiích.

Putin navrhl nerozmisťovat v Evropě střely zakázané dohodou o likvidaci raket. NATO ale musí vyjít vstříc

Číst článek

Něco takového znemožňovala smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu, kterou podepsali 8. prosince 1987 v Bílém domě americký prezident Ronald Reagan a tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Michail Gorbačov.

Smlouva přestala platit poté, co od ní v roce 2019 odstoupily USA a následně i Rusko, na něž závazky z tohoto mezinárodněprávního aktu přešly po rozpadu SSSR.

„Rozmístění amerických raket středního a krátkého doletu s jakýmkoli vybavením v různých oblastech světa, včetně asijsko-tichomořského regionu, by mělo z hlediska mezinárodní a regionální bezpečnosti mimořádně destabilizující účinek,“ prohlásila podle agentury TASS Zacharovová.

„Vyvolalo by to nové kolo zbrojních závodů s nepředvídatelnými následky. Takový vývoj událostí by zjevně nijak neposílil bezpečnost USA ani jejich spojenců. Vznik dalších raketových hrozeb určitě povede k reakci z naší strany,“ dodala mluvčí ruské diplomacie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme