USA a Japonsko připravují společnou operaci pro případ problémů na Tchaj-wanu

Americká a japonská armáda vypracovaly návrh plánu společné operace, pokud by na Tchaj-wanu nastala „mimořádná situace“. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a Kjódó s odvoláním na japonské vládní zdroje. Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a hrozí ostrovu v případě vyhlášení samostatnosti vojenským zásahem.

Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlové lodě od druhé světové války tvoří páteř amerického vojenského námořnictva. USA si v minulosti stanovily, že budou mít jedenáct bojeschopných letadlových lodí. Tento cíl je díky nové jednotce opět splněn.

Americká letadlová loď. (ilustrační foto) | Foto: Andrew J. Sneeringer | Zdroj: Official U.S. Navy Page (CC BY 2.0)

Americko-japonský plán počítá podle Kjódó s možným zřízením dočasných amerických základen v oblasti japonského souostroví Rjúkjú, které se nachází mezi Japonskem a Tchaj-wanem. Armády USA a Japonska budou pravděpodobně plán formalizovat na chystané schůzce ministrů obrany a zahraničí počátkem ledna, sdělily agentuře Kjódó japonské vládní zdroje. Podle Kjódó se dá předpokládat, že plán vyvolá rozhořčení Číny, která vnímá Tchaj-wan jako své území, ačkoli ostrov funguje desítky let de facto nezávisle.

Čína omezila diplomatické vztahy s Litvou. Reagovala na vznik tchajwanského zastupitelství ve Vilniusu

Číst článek

Na základě návrhu plánu by americké vojenské námořnictvo v případě mimořádné situace zřídilo na souostroví Rjúkjú dočasné základny a rozmístilo tam vojáky. Japonské síly by jim poskytly podporu například v podobě munice nebo dodávek paliva.

Takové nasazení amerických vojáků by ale učinilo ze souostroví možný terč útoku čínské armády a ohrozilo by životy tamních obyvatel. K realizaci plánu by byly v Japonsku nutné právní změny, řekly agentuře Kjódó její zdroje.

Japonská a americká armáda mají na souostroví Rjúkjú vytipovaných asi 40 lokalit, kde by mohla základna vzniknout. Rjúkjú sestává z asi 200 ostrovů, včetně neobydlených. Na ostrově Okinawa je již nyní velká americká základna. Většina vytipovaných lokalit je obydlená.

Spojené státy podobně jako většina zemí nemají s Tchaj-wanem formální diplomatické vztahy, ale jsou jeho nejdůležitějším mezinárodním spojencem a hlavním dodavatelem zbraní. Americký prezident Joe Biden letos prohlásil, že pokud by Čína ostrov napadla, může Tchaj-wan počítat s pomocí USA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme