USA jednají s Jižní Koreou o stažení třetiny vojáků

Spojené státy chtějí do roku 2005 stáhnout z Jižní Koreje 12 500 vojáků. Potvrdilo to jihokorejské ministerstvo zahraničí. Právě o této otázce začaly dnes v Soulu obě strany jednat. Američané mají v současnosti v rámci sil OSN v Jižní Koreji na 37 tisíc příslušníků ozbrojených sil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

silnice u korejské hranice | Foto: Robert Mikoláš

Celá třetina z celkového počtu vojáků rozmístěných na Korejském poloostrově by měla odejít do prosince příštího roku. Toto číslo zahrnuje i 3600 příslušníků americké armády, kteří mají odjet do Iráku. Plány na další pobyt amerických jednotek v Jižní Koreji také počítají s tím, že se z metropole Soulu stáhne na 7 tisíc vojáků a jejich rodinných příslušníků na jednu ze základen na jih od hlavního města, a to do roku 2006.

Jihokorejský prezident Roh mu-hjon už včera prohlásil, že by jeho země měla mít větší podíl na vlastní obraně; Soul přesto i nadále považuje Washington za svého hlavního spojence. Američané jsou v Jižní Koreji rozmístěni od Korejské války, která skončila dohodou o příměří v roce 1953.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme