Soud v USA odročil jednání s údajným hackerem Nikulinem. Podle právníka nebyl převezen do San Francisca

Kalifornský soud odročil o týden projednání kauzy údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina, vydaného loni z Česka do Spojených států. Oznámila to v úterý agentura TASS s odvoláním na Nikulinova advokáta. Rus je obžalován z rozsáhlé krádeže počítačových dat. Soud se měl v úterý seznámit s výsledky psychiatrické expertizy, kterou obhajoba zpochybňuje.

Tento článek je více než rok starý.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský hacker Jevgenij Nikulin

Ruský hacker Jevgenij Nikulin | Zdroj: čt24

Rozhodnutí odložit jednání soudu objasnil obhájce Arkadij Buch tím, že jeho klient ještě nebyl po psychiatrickém vyšetření přepraven do San Franciska. „Napsali jsme o tom prokuratuře, ale odpověděli, že s tím nic nedokážou udělat, a tak jednání odročili na 12. března,“ řekl.

Nikulin nepřišel v USA k soudu. Rozhodnutí o Rusově způsobilosti se odkládá

Číst článek

Obhajoba podle něj může napadnout výsledky psychiatrického vyšetření a požadovat jeho zopakování. „Jeden z našich hlavních argumentů spočívá v tom, že jej vyšetřoval nikoliv psychiatr, ale psycholog. Je jasné, v čem je rozdíl: jeden se učí 20 let, druhý dva roky,“ dodal.

Ve výsledcích psychiatrického vyšetření se podle něj uvádí množství podrobností o osobním životě Rusa, které nesmí zveřejnit ani obhajoba, ani obžaloba. „Mohu uvést, že se nekonal správný rozhovor se správnými otázkami, tedy psychologické a psychiatrické testy nebyly v souladu s normami. A za druhé chyběli kvalifikovaní znalci, schopní přijímat podobná rozhodnutí (o diagnóze),“ upřesnil.

Až 30 let

Buch nevyloučil ani odročení dalšího zasedání soudu, které se má konat 12. března, prý vzhledem k neschopnosti služby, která má přepravu vězňů na starosti. Buch dříve uváděl, že pokud Nikulina uznají za nepříčetného, o jeho dalším osudu rozhodne soudce, jinak stane před porotou. Bude-li shledán vinným, hrozí mu až 30 let vězení.

Soud v USA bude rozhodovat o Nikulinově duševní způsobilosti. Ve hře je i návrat do Ruska

Číst článek

Rusa zadržela česká policie v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a na webové úložiště Dropbox.

Američané požádali o Nikulinovo vydání v listopadu 2016 a loni na jaře byl Rus do Spojených států vydán. Prakticky současně s USA o Nikulina neúspěšně žádalo i Rusko kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (88 000 korun) spáchané v roce 2009.

Soud v San Francisku poslal Nikulina na psychiatrické vyšetření loni v říjnu. Požádala o to vězeňská správa kvůli „podivnému chování“ Rusa, který podle svého obhájce lhostejně ignoroval soudní proces a choval se apaticky. Dříve Nikulin u soudu prohlásil, že se cítí nevinen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme