Soud v USA odročil jednání s údajným hackerem Nikulinem. Podle právníka nebyl převezen do San Francisca

Kalifornský soud odročil o týden projednání kauzy údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina, vydaného loni z Česka do Spojených států. Oznámila to v úterý agentura TASS s odvoláním na Nikulinova advokáta. Rus je obžalován z rozsáhlé krádeže počítačových dat. Soud se měl v úterý seznámit s výsledky psychiatrické expertizy, kterou obhajoba zpochybňuje.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský hacker Jevgenij Nikulin | Zdroj: čt24

Rozhodnutí odložit jednání soudu objasnil obhájce Arkadij Buch tím, že jeho klient ještě nebyl po psychiatrickém vyšetření přepraven do San Franciska. „Napsali jsme o tom prokuratuře, ale odpověděli, že s tím nic nedokážou udělat, a tak jednání odročili na 12. března,“ řekl.

Nikulin nepřišel v USA k soudu. Rozhodnutí o Rusově způsobilosti se odkládá

Číst článek

Obhajoba podle něj může napadnout výsledky psychiatrického vyšetření a požadovat jeho zopakování. „Jeden z našich hlavních argumentů spočívá v tom, že jej vyšetřoval nikoliv psychiatr, ale psycholog. Je jasné, v čem je rozdíl: jeden se učí 20 let, druhý dva roky,“ dodal.

Ve výsledcích psychiatrického vyšetření se podle něj uvádí množství podrobností o osobním životě Rusa, které nesmí zveřejnit ani obhajoba, ani obžaloba. „Mohu uvést, že se nekonal správný rozhovor se správnými otázkami, tedy psychologické a psychiatrické testy nebyly v souladu s normami. A za druhé chyběli kvalifikovaní znalci, schopní přijímat podobná rozhodnutí (o diagnóze),“ upřesnil.

Až 30 let

Buch nevyloučil ani odročení dalšího zasedání soudu, které se má konat 12. března, prý vzhledem k neschopnosti služby, která má přepravu vězňů na starosti. Buch dříve uváděl, že pokud Nikulina uznají za nepříčetného, o jeho dalším osudu rozhodne soudce, jinak stane před porotou. Bude-li shledán vinným, hrozí mu až 30 let vězení.

Soud v USA bude rozhodovat o Nikulinově duševní způsobilosti. Ve hře je i návrat do Ruska

Číst článek

Rusa zadržela česká policie v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a na webové úložiště Dropbox.

Američané požádali o Nikulinovo vydání v listopadu 2016 a loni na jaře byl Rus do Spojených států vydán. Prakticky současně s USA o Nikulina neúspěšně žádalo i Rusko kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (88 000 korun) spáchané v roce 2009.

Soud v San Francisku poslal Nikulina na psychiatrické vyšetření loni v říjnu. Požádala o to vězeňská správa kvůli „podivnému chování“ Rusa, který podle svého obhájce lhostejně ignoroval soudní proces a choval se apaticky. Dříve Nikulin u soudu prohlásil, že se cítí nevinen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme