USA a Jižní Korea zahájily velké společné vojenské cvičení, potrvá do 1. září

Armády Spojených států a Jižní Koreje v pondělí zahájily jedno z největších společných cvičení v posledních letech. Během něj by si vojáci z obou zemí měli vyzkoušet například střelbu z bojových lodí nebo zneškodňování zbraní hromadného ničení. Jednou z důležitých součástí pak mají být i cvičení bezpilotních letounů.

Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí a jihokorejští námořníci se účastní cvičení společného vylodění mezi USA a Jižní Koreou (archivní foto)

Američtí a jihokorejští námořníci se účastní cvičení společného vylodění mezi USA a Jižní Koreou (archivní foto) | Foto: Kim Hong-Ji | Zdroj: Reuters

Jihokorejská vláda to zdůvodňuje tím, že právě drony se například ve válce na Ukrajině ukázaly jako velmi důležité.

Společné cvičení se v roce 2019 nekonalo. Předchozí rok se totiž konal první summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Severokorejský vůdce kritizoval Spojené státy a Jižní Koreu. ‚Jaderné válečné odstrašení je připraveno,‘ řekl

Číst článek

Pravidelná letní společná vojenská cvičení pak ovlivnila také pandemie covidu a snaha bývalého jihokorejského prezidenta Mun Če-ina obnovit jednání se Severní Koreou. Ta proti manévrům opakovaně protestuje a označuje je za nácvik invaze.

Stávající jihokorejský prezident Jun Sok-jol ale po svém květnovém nástupu do funkce slíbil, že posílí odstrašující prostředky vůči Severní Koreji.

Pchjongjang totiž v posledních měsících stupňuje zbrojní testy - naposledy minulý týden odpálil ze západního pobřeží země dvě řízené střely.

Trumpův nástupce v Bílém domě Joe Biden se i v návaznosti na aktivitu Severní Koreje v posledních měsících snaží posílit vliv Spojených států ve východní Asii. Společné cvičení americké a jihokorejské armády potrvá do 1. září.

Marek Jakšič, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme