Zastavení jednání o předání moci v Pentagonu? ‚Není to oboustranná dohoda,’ řekl šéf Bidenova týmu

Úřadující americký ministr obrany Chris Miller nařídil, aby se napříč Pentagonem zastavila jednání se zástupci týmu nastupujícího prezidenta Joea Bidena. S odvoláním na nejmenované vysoce postavené vládní činitele to v pátek napsal zpravodajský web Axios. Ministerstvo obrany následně hovořilo o „oboustranně dohodnuté sváteční přestávce”, jeden z Bidenových poradců však toto tvrzení popřel.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený prezident Spojených států Joe Biden

Nově zvolený prezident Spojených států Joe Biden | Foto: Tom Brenner | Zdroj: Reuters

Pozastavení spolupráce s Pentagonem znamená další komplikaci v nestandardně probíhajícím přechodném období po prezidentských volbách. Proces předávání moci vznikající administrativě začal až ke konci minulého měsíce, ačkoli o Bidenově vítězství bylo jasno už 7. listopadu. Podle zdrojů webu Axios nově nařízené přerušení jednání šokovalo činitele napříč ministerstvem obrany.

Stížnost zamítnuta. Nejvyšší soud nezastavil Trumpův plán vyřadit migranty ze sčítání obyvatel

Číst článek

„Dovolte mi říct to jasně: Žádná oboustranně dohodnutá sváteční přestávka nebyla,” reagoval na oficiální prohlášení Pentagonu jeden ze šéfů Bidenova přechodného týmu Yohannes Abraham. Místo vzájemné dohody podle něj došlo k „náhlému ukončení již tak omezené spolupráce” ze strany ministerstva.

Jeho šéf podle Axios ve čtvrtek nařídil zrušení veškerých naplánovaných schůzek se zástupci nastupující administrativy. Miller ministerstvo obrany vede teprve necelých šest týdnů, do jeho čela byl dosazen 9. listopadu, když končící prezident Donald Trump odvolal jeho předchůdce Marka Espera.

Proč se schůzky odložily?

Miller tvrdí, že ministerstvo „nezrušilo ani neodmítlo žádný rozhovor” a že jednání budou po vánoční přestávce pokračovat. Z Pentagonu přitom přicházela různá vysvětlení aktuálního vývoje. Miller uvedl, že pro jeho úřad je v nejbližších dnech klíčové soustředit se na podporu boje proti covidu-19 a související imunizační operace.

Agentuře AP zase zdroje na ministerstvu obrany řekly, že některé schůzky byly odloženy, aby se personál mohl věnovat hrozícím problémům s financováním vlády.

Bidenův poradce Abraham má za to, že je důležité, aby přípravy na předání moci pokračovaly i v posledních dnech roku. Po prvotním zpoždění jejich začátku podle něj není času nazbyt. Nový prezident se úřadu ujme 20.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme