Biden se domluvil s Kongresem na investicích do infrastruktury. Bylo to jednou z jeho priorit

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times (NYT) a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

„Máme dohodu,“ prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím potvrzených není, na 14.00 washingtonského času (20.00 SELČ) ovšem Biden oznámil podrobnější projev na toto téma.

Na twitteru mezitím uvedl, že nový infrastrukturní plán „vytvoří miliony amerických pracovních míst“.

We’ve struck a deal. A group of senators – five Democrats and five Republicans – has come together and forged an infrastructure agreement that will create millions of American jobs.

18:42 – 24. 06. 2021

10083 94438

Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu investic a dalších podpůrných opatření v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března. AP nyní píše o 559 miliardách dolarů v nově vyčleněných prostředcích, podle NYT zase nový plán přinese investice do silnic, internetového připojení či energetické sítě ve výši 579 miliard.

Biden svůj původní plán spojil s navýšením korporátní daně na dobu 15 let, Republikánská strana ovšem zvýšení daní pro firmy odmítá. Její senátor Rob Portman ve čtvrtek uvedl, že čerstvě uzavřená dohoda nepočítá s žádnými novými daněmi.

Investice do infrastruktury jsou jedním z hlavních bodů programu prezidenta Bidena. Kompromisní balíček, který má vzácnou podporu u obou hlavních politických stran, by mu podle AP mohl otevřít cestu k následnému prosazení dalších částí zhruba čtyřbilionového plánu podpory infrastruktury a rodin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme