Prezident Biden podepsal výnos požadující odtajnění dokumentů k teroristickým útokům 11. září

Americký prezident Joe Biden v pátek podepsal výnos, jehož cílem je odtajnění vyšetřovacích spisů k atentátům z 11. září 2001, a to během následujících šesti měsíců. Pro některé rodiny obětí jde o citlivé téma, podotkla agentura AFP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident požaduje odtajnění dokumentů k útokům 11. září (ilustrační foto) | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

S poukazem na slib z předvolební kampaně Biden podepsal dekret nařizující ministerstvu spravedlnosti a všem příslušným úřadům, aby nechaly posoudit odtajnění dokumentů spjatých s vyšetřováním 11. září, uvedl v pátek v prohlášení Bílý dům.

Spojené státy odtajní jméno muže, který měl pomoci s přípravou 11. září. Teroristům domlouval lekce létání

Číst článek

Ministerstvo spravedlnosti pak má dokumenty zveřejnit „během příštích šesti měsíců“.

Rodiny obětí teroristických útoků z 11. září zahájily soudní bitvu proti Saúdské Arábii a dalším státům, které viní ze spoluviny na atentátech.

Během procesu se americké vlády dovolávaly státního tajemství, které znemožnilo zveřejnění některých dokumentů.

Spojené státy si za týden připomenou 20. výročí útoků na „dvojčata“ Světového obchodního centra (WTO) a Pentagon. Ceremonie v New Yorku se má zúčastnit i prezident Biden.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme