‚Je načase jít dál.‘ Biden vyzval Trumpa, aby uznal porážku v prezidentských volbách

Joe Biden vyzval Donalda Trumpa, aby uznal svou porážku v prezidentských volbách. Učinil tak v projevu ze svého domovského státu Delaware poté, co jej sbor volitelů v pondělí zvolil 46. prezidentem Spojených států. Biden získal 306 hlasů, končící prezident Donald Trump jich obdržel 232. Bidena uznalo za příštího prezidenta země několik předních republikánských senátorů.

Washington (Aktualizováno: 9:16 15. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvolený americký prezident Joe Biden | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

Biden poukázal na to, že když před čtyřmi roky zvítězil stejným poměrem hlasů Trump, nynější šéf Bílého domu to neváhal označit za „drtivé vítězství“.

„Tyto počty tehdy představovaly jasné vítězství, s respektem proto navrhuji, aby nyní činily to samé,“ citovala nadcházejícího prezidenta USA agentura DPA.

Sbor volitelů potvrdil výsledky amerických voleb. Přes magickou hranici vynesla Bidena Kalifornie

Číst článek

Američané prezidenta vybírají nepřímo. Téměř šest týdnů po volbách ze začátku listopadu v pondělí hlasovalo 538 členů sboru volitelů, v němž má každý stát zastoupení odpovídající počtu jeho křesel v obou komorách Kongresu. Tři zástupce má také federální okrsek kolem hlavního města Washingtonu, který normálně v Kongresu nehlasuje.

Demokrat Biden podle očekávání obdržel 306 hlasů, zatímco dosluhující republikánský prezident 232. Vítěz potřeboval získat 270 volitelských hlasů.

„V tomto boji o duši Ameriky zvítězila demokracie,“ řekl Biden. „Plamen demokracie byl v této zemi zažehnut před dlouhou dobou. Nyní víme, že nic – ani pandemie, ani zneužití moci – tento plamen nemůže uhasit,“ dodal.

Trump čeká

Trump svou porážku z listopadových voleb stále neuznal a o víkendu trval na tom, že jeho snaha nepříznivý výsledek zvrátit ještě neskončila. Sám se naopak prohlašuje vítězem voleb a zároveň obětí obrovského volebního podvodu, k čemuž však on ani jeho právní tým nepředložil žádné hodnověrné důkazy. Desítky žalob proti výsledkům voleb již soudy smetly ze stolu.

Americký ministr spravedlnosti Barr podal demisi. Trump pověří vedením úřadu jeho náměstka

Číst článek

Oficiálně bude výsledek volebního procesu vyhlášen až 6. ledna v Kongresu. Dne 20. ledna by pak Biden měl složit prezidentskou přísahu, čímž podle ústavy Trumpovi skončí funkční období bez ohledu na to, zda porážku přijme, či nikoliv.

V reakci na potvrzení vítězství demokratického kandidáta ve sboru volitelů veřejně uznalo Bidena za příštího prezidenta USA několik republikánských senátorů, kteří se tak dosud zdráhali učinit. Někteří zároveň odmítli myšlenku, aby Bidenovo zvolení zvrátil v lednu Kongres.

Telegram s gratulací naopak Bidenovi zaslal ruský prezident Vladimir Putin. Ve vzkazu Putin „popřál zvolenému prezidentovi mnoho úspěchů a vyjádřil víru, že Rusko a USA, které nesou zvláštní zodpovědnost za globální bezpečnost a stabilitu, mohou – navzdory rozporům – reálně přispět k řešení mnohých problémů a výzev, se kterými nyní svět bojuje,“ citovala agentura Interfax z tiskové zprávy ruského prezidentského úřadu.

„Ze své strany jsem připraven ke spolupráci a kontaktům s vámi,“ dodal Putin.

Republikánské uznání

Vysoce postavený republikán v horní komoře John Thune podle agentury Reuters uvedl, že „je načase jít dál“ a po získání více než 270 hlasů ve sboru volitelů začít Bidena považovat za příštího prezidenta.

Mezi republikánskými politiky uznávajícími Bidenovo vítězství je nově také Trumpův blízký spojenec a senátor za Jižní Karolínu Lindsey Graham, Rob Portman za Ohio, Roy Blunt za Missouri či senátorka ze Západní Virginie Shelley Mooreová Capitoová.

Veterán americké politiky senátor John Cornyn vyjádřil přesvědčení, že se v lednu odehraje pokojné předání moci. To na konci minulého měsíce naznačil i sám Trump, který uvedl, že pokud sbor volitelů podpoří Bidena, pak 20. ledna Bílý dům „samozřejmě“ opustí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme