Spojené státy nechystají kvůli omikronu další lockdown. ‚I tuhle variantu porazíme,‘ řekl Biden

Žádné další omezování dopravy do země nebo vyhlašování lockdownů. Spojené státy se chtějí na novou variantu koronaviru připravit testováním, očkováním a případně vývojem upravených vakcín proti covidu. Ve svém projevu z Bílého domu prezident Joe Biden představil Američanům plán, jak zvládnout variantu omikron.

Od stálého zpravodaje Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Spojených států amerických Joe Biden

Prezident Spojených států amerických Joe Biden | Foto: Evelyn Hockstein | Zdroj: Reuters

Svůj projev shrnul Biden do bonmotu, že varianta omikron je důvodem k obavám, ale ne k panice.

„Máme při nástupu této varianty víc nástrojů, jak s pandemií bojovat, než kdykoli předtím. Od vakcín přes posilující dávky až po očkování dětí od pěti let – a mnoho dalšího. I s touhle novou variantou se popereme a porazíme ji,“ vyhlásil americký prezident.

Kromě očkování vyzval Biden Američany k tomu, aby v uzavřených veřejných prostorách ve společnosti jiných lidí dál nosili roušky coby základní prvek ochrany před šířením covidu. Co se vakcín týče, expertní tým Bílého domu si prý myslí, že i u varianty omikron bude očkování poskytovat nějakou míru ochrany proti závažnému průběhu nemoci. I když stejně jako zbytek světa i americká vláda zatím na přesnější vědecké informace o nové variantě čeká.

„Zatím nejsme přesvědčení o tom, že budou potřeba nějaká další opatření. Ale abychom byli připravení, kdyby to potřeba bylo, můj tým už spolupracuje se zástupci Pfizeru, Moderny a Johnson & Johnson. Chceme mít plán, jak rychle zareagovat, kdyby bylo potřeba vyvinout novou vakcínu nebo posilující dávku.“

Joe Biden (prezident USA)

„Zatím nejsme přesvědčeni o tom, že budou potřeba nějaká další opatření. Ale abychom byli připravení, kdyby to potřeba bylo, můj tým už spolupracuje se zástupci Pfizeru, Moderny a Johnson & Johnson. Chceme mít plán, jak rychle zareagovat, kdyby bylo potřeba vyvinout novou vakcínu nebo posilující dávku,“ ujistil.

Nové schvalování vakcín

Zároveň chce Biden při zachování všech postupů pro bezpečnost zaručit, že případné nové, variantě omikron přizpůsobené typy vakcín a léků úřady co nejrychleji schválí a pustí na trh. Od pondělka také platí zákaz cestování do Spojených států z Jihoafrické republiky, šesti sousedních zemí a Malawi. Americký prezident ale přiznal, že si od tohoto opatření neslibuje zázraky.

Obava z nové varianty koronaviru ovlivňuje akciové trhy. Poklesy v Evropě a USA byly nejprudší od loňska

Číst článek

„Tato omezení cestování mohou šíření varianty omikronu snížit, ale nedovedou mu zabránit. Zavedl jsem je proto, abychom získali čas rychle jednat. Abychom se ujistili, že lidi chápou, že je potřeba nechat se naočkovat, případně jít na posilující dávku. Dřív nebo později zaznamenáme případy této nové varianty i tady ve Spojených státech,“ připustil Biden.

Oficiální počet případů covidu-19 ve Spojených státech v poslední době klesl pod sto tisíc za den, počet úmrtí na covid-19 pod tisíc za den a hospitalizovaných je kolem padesáti tisíc, tedy polovina lidí oproti začátku září, kdy byla situace v tomto ohledu druhá nejhorší za celou pandemii.

Minulý týden ovšem Američané hodně cestovali a setkávali se v rámci rodin – a teď čekají, co tyto oslavy Díkůvzdání v kombinaci s variantou omikron se zdejším vývojem pandemie udělají.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme