Jsme připraveni proti KLDR použít i vojenskou sílu, řekla americká velvyslankyně v OSN

Spojené státy jsou připraveny využít k odstrašení KLDR od vývoje zakázaných zbraní všech svých kapacit, v případě potřeby i vojenských prostředků. Oznámila to americká velvyslankyně v OSN Nikki Haileyová na středečním mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupkyně USA při Organizaci spojených národů Nikki Haleyová | Zdroj: Reuters

Ruský zástupce v OSN se ale vyslovil proti možnosti vojenských opatření. Nepřijatelná je podle něj i snaha ekonomicky KLDR udusit.

Jednání rady se koná po dalším severokorejském testu rakety, která byla podle všeho poprvé mezikontinentální. Podle Haileyové Washington navrhne v příštích dnech nové sankce proti KLDR.

V záměru přitvrdit postoj podpořily USA, Francie a Británie. Naopak náměstek ruského velvyslance v OSN Vladimir Safronkov vyzval k uklidnění situace a k obnově dialogu s cílem vyřešit rozepře na Korejském poloostrově. Dodal, že vážnou ranou pro stabilitu regionu je rozmístění amerického protiraketového štítu THAAD v Jižní Koreji.

Americká velvyslankyně naznačila přitvrzení postoje USA i v tom, že varovala, že země umožňující obchod se Severní Koreou navzdory sankcím OSN nebudou smět pokračovat v komerčním styku s USA. První takto postiženou zemí by ovšem mohla být podle agentury AP Čína, kterou USA dlouhodobě kritizují za to, že obchodní styky s KLDR některým svým firmám nezakazuje.

Haileyová řekla, že "pokud bude mezinárodní společenství spolupracovat, bude moci zabránit katastrofě".

Velvyslankyně dále prohlásila, že zkouška rakety, která uletěla necelých tisíc kilometrů, je jasným a tvrdým projevem vojenské eskalace. "Dnešek je černým dnem," podotkla americká diplomatka.

Rusko chce hlubší vyšetření incidentu

Ruský diplomat řekl, že incident vyžaduje hlubší prošetření a vyjasnění. Podle technických údajů shromážděných ruskými odborníky KLDR podle všeho vyzkoušela balistickou raketu jen středního doletu.

Posílejte Yankeeům dárkové balíčky, vyzval Kim Čong-un vědce. Podle USA otestovali nový typ rakety

Číst článek

Francouzský velvyslanec při OSN François Delattre na zasedání řekl, že v reakci na severokorejskou zkoušku je nezbytná "rozhodná kolektivní odpověď". Dodal, že Paříž podporuje "nová mohutná a operativní protiopatření".

Britský velvyslanec v OSN Matthew Rycroft uvedl, že Londýn podporuje nová zavazující opatření, aby KLDR ještě dráž zaplatila za své zbrojní zkoušky.

Haileyová si 4. července, v den zkoušky, na twitteru postěžovala, že si kvůli tomu neužila americký Den nezávislosti a musela absolvovat sérii jednání. Dostala se jí sprcha odpovědí, že jsou lidé, kteří na americký státní svátek "dřou mnohem víc", upozornila americká média.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme