USA jsou připraveny vojensky udeřit proti Sýrii, případná akce by mohla začít v řádu dní

Západní země by mohly zahájit vojenskou operaci proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada během několika dnů. Podle agentury Reuters o tom jejich zástupci informovali syrskou opozici. O vojenské akci, která by odpověděla na údajné použití chemických zbraní v Damašku, bude ve čtvrtek jednat i britský parlament.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky bojů v Sýrii

Následky bojů v Sýrii | Zdroj: ČTK

Armáda Spojených států je na zásah připravená a čeká jen na rozkaz od prezidenta Baracka Obamy. Potvrdil to americký ministr obrany Chuck Hagel.

„Máme různé možnosti, americké ministerstvo obrany je připraveno. Budeme případnou akci koordinovat s našimi zahraničními partnery. Pokud přijde rozkaz, jsme připraveni k akci,“ uvedl Hagel pro BBC.

Washington už navíc oficiálně požádal Řecko o zpřístupnění svých základen pro americké námořnictvo a letectvo kvůli případné akci proti Sýrii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální vývoj kolem Sýrie shrnul zahraniční redaktor Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Agentura Reuters tvrdí, že zástupci Západu informovali syrskou opozici na společné schůzce o tom, že během několika dní dojde k útoku na vládní cíle v Sýrii, a syrští rebelové zase předali spojencům seznam terčů.

Britský premiér David Cameron svolal poslance, kteří by ve čtvrtek měli se dříve vrátit z letních prázdnin a zabývat se krizí v Sýrii. Sám Cameron zdůraznil, svět nesmí nečinně přihlížet tomu, že se útočilo chemickými zbraněmi. Podle něj musí být případná vojenská akce konkrétní a nesmí přerůst v širší konflikt na Blízkém východě.

Pro akci se vyslovil i francouzský prezident Francois Hollande. „Chemický masakr v Damašku nesmí zůstat bez odpovědi. A Francie je připravena potrestat ty, kdo jsou zodpovědní za to ohavné rozhodnutí zaútočit plynem na bezbranné lidi. Také jsem rozhodl, že zvýšíme naši vojenskou pomoc syrské opozici,“ uvedl Hollande.

Podle prezidenta Zemana by se česká armáda mohla zapojit do mírové mise OSN na Golanech

Číst článek

Vojenská akce proti Sýrii má posloužit jako varování režimu Bašára Asada, aby v budoucnu chemickou munici nepoužíval. Syrská vláda dnes prostřednictvím svého ministra zahraničí znovu popřela nasazení chemických zbraní, šéf americké diplomacie John Kerry o tom však nepochybuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zprávy o plánované intervenci spojenců v Sýrii komentoval ve vysílání Českého rozhlasu politický geograf Michal Romancov.

Obama přemýšlí o vojenské odpovědi na použití chemických zbraní už několik dní. Chemický útok už potvrdila nezávislá organizace Lékaři bez hranic. Čeká se ale ještě na výsledek šetření OSN, jejíž experti mají za úkol upřesnit, zda a kdo chemickou munici použil.

Před intervencí varovalo Rusko a připojil se k němu i Írán, který upozorňuje, že výsledný konflikt by zasáhl celý region. Moskva zase požaduje, aby případný zásah v Sýrii projednala Rada bezpečnosti OSN.

Útok spojenců by měl mít zastrašující význam. Podle politického geografa Michala Romancova takový postup měl v minulosti úspěch. „Letecké útoky například na Miloševičův režim v Jugoslávii přinesly kýžený efekt, to znamená ustaly válečné operace. Něco takového si představit dovedu,“ řekl Romancov.

Rusko ze Sýrie odveze asi dvě stovky svých občanů. Dál vystupuje proti možnému zásahu

Číst článek

K tomu, aby intervenci schválila Rada bezpečnosti, by však museli inspektoři OSN zajistit v Sýrii jednoznačné důkazy chemického útoku, jak upozorňuje Romancov. Opakovat se tak může scénář, jaký se použil v Libyi.

„Pokud by se jednalo o mezinárodní rámec, tak by to podle mého názoru znamenalo jedině to, že by se Spojené státy, Británie, Francie, případně někteří další aktéři uchýlili k dikci toho, co bylo použito v Libyi. To znamená, že zásah by byl odůvodněn ochranou civilního obyvatelstva před genocidními praktikami,“ dodává Romancov.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podobě případného útoku mluvil na Radiožurnálu bezpečnostní expert působící v Bruselu Radek Khol

Pokud by k útoku došlo, podle bezpečnostního experta působícího v Bruselu Radka Khola by se jednalo nejpravděpodobněji o omezený vojenský úder.

„Který by jednak Asadův režim potrestal a citlivě zasáhl, ale zároveň by neznamenal začátek ambiciózní vojenské operace směřující ke svržení Asadova režimu,“ poznamenal Khol.

Takový úder by mohly obstarat střely s plochou dráhou letu vypálené z amerických torpédoborců, které se pohybují v blízkosti syrských břehů.

„Ty údery by pak mohly směřovat proti centrům velení a řízení či vojenským základnám, ne nutně proti skladům chemických zbraní,“ dodal Khol.

Jako reálný vidí zásah v Sýrii i velvyslanec České republiky v Izraeli Tomáš Pojar. Řekl to ve 20 minutách Radiožurnálu.

„Nepochybně tam k nějakému incidentu, který přesáhl rámec těch incidentů minulých, došlo. Myslím, že v tuto chvíli se schyluje k tomu, že některé, přinejmenším západní státy ve spolupráci například se státy Ligy arabských států, ve spolupráci s Tureckem spíše podniknou, než nepodniknou omezený, snad chirurgický zákrok,“ uvedl Pojar.

Tea Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme