USA jsou ve vážné finanční krizi, varoval prezident Bush

Celé americké hospodářství je v nebezpečí, varoval Američany prezident George Bush ve zvláštním televizním projevu v hlavním vysílacím čase. Je proto podle něho nutné rychle podpořit plán na záchranu finančních trhů, který může stát až 700 miliard dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush

George Bush | Foto: AFP

"Nacházíme se ve vážné finanční krizi a federální vláda na ni hodlá odpovědět rozhodnými činy," řekl prezident Bush v úvodu projevu Američanům.

Vysvětlil pak příčiny krize, která by podle něj mohla mít katastrofické důsledky pro hospodářství, kdyby se okamžitě neřešila. Proto se jeho vláda rozhodla požádat Kongres o souhlas s plánem, kdy bude za stovky miliard dolarů pomáhat postiženým bankám.

Mnozí zákonodárci s tím ale mají problémy a prezident Bush jim vzkázal: "Neschválíme-li tento návrh nyní, bude později stát Američany o mnohem víc," uvedl. "Nakonec by naše země prožívala dlouhou a bolestnou recesi. Spoluobčané, k tomu nesmíme nechat dojít," zdůraznil Bush.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projevu prezidenta George Bushe hovořil v Ranním Radiožurnálu zpravodaj Vít Pohanka

Na dnešek pozval prezident Bush do Bílého domu oba prezidentské kandidáty, demokrata Baracka Obamu a republikána Johna McCaina. Mají se sejít s představiteli vlády i Kongresu a dohodnout se na řešení krize přijatelném pro všechny.

John McCain na situaci zareagoval tím, že pozastavil předvolební kampaň a odjel do Washingtonu podílet se na plánech na stabilizaci finančního systému. Krize na finančních trzích podle něj žádá, aby se politici chovali v prvé řadě jako Američané a ne jako členové politických stran. Navrhl také zrušit páteční prezidentskou debatu s Barackem Obamou.

Ten to ale odmítá. "Právě v čase jako je tento potřebují podle něj Američané slyšet názory mužů, z nichž jeden bude za 40 dnů zvolený prezidentem," prohlásil Obama.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme