Nekončící sněhová bouře v Severní Americe si vyžádala až 28 obětí. Lidé zůstávají bez elektřiny

Více než milionu Američanů a Kanaďanů hrozí, že stráví Boží hod vánoční bez dodávek elektřiny v důsledku silné sněhové bouře, která nadále sužuje rozsáhlé oblasti Severní Ameriky. V souvislosti s vichrem, sněžením a extrémními mrazy již podle agentury AP zahynulo ve Spojených státech nejméně 18 lidí, televize CNN se zmiňuje o 22 a televize Sky News dokonce o 28 obětech.

Video Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněhová bouře zasáhla o Vánocích Severní Ameriku

Sněhová bouře zasáhla o Vánocích Severní Ameriku | Zdroj: Reuters

BBC uvádí, že nepříznivým počasím je nějakým způsobem zasaženo 250 milionů lidí, přes milion z nich je bez dodávek proudu. Podle CNN bylo v pátek ve Spojených státech zrušeno více než 5000 letů, v sobotu přes 3400 a další tisícovka zrušených letů byla ohlášena na neděli.

Nejhorší mrazy postihují americký stát Montana, kde teplota klesá k minus 45 stupňům Celsia. Meteorologové uvedli, že v národním parku Glacier v Montaně a na přilehlých kopcích a planinách by mohlo napadnout přes 20 centimetrů sněhu a vítr může dosahovat 144 kilometrů za hodinu.

Husté sněžení je hlášeno ze států Minnesota, Iowa, Wisconsin a Michigan. Ve městě Buffalo ve státě New York meteorologové varují před „nulovou viditelností“. Úřady ve městě postiženém výpadky dodávek elektřiny vyzvaly obyvatele, aby vyhledali útočiště v kostelech, na policejních stanicích a na dalších místech, které mohou být vytápěné.

I v jižních státech jako Florida či Georgia, kde panuje obvykle mírnější počasí, byla vydána varování před silnými mrazy. Jediný region, který je chladného počasí ušetřen, je Kalifornie, chráněná do značné míry kontinentálními horskými pásmy píše BBC. V Kanadě trpí arktickou bouří především státy Ontario a Quebec.

Smrtelné dopravní nehody

Většina úmrtí souvisejících se sněhovou bouří se týká dopravních nehod. Mezi mrtvými jsou čtyři oběti řetězové srážky asi 50 automobilů v americkém státě Ohio. Při jiných dopravních nehodách přišly ve stejném státě o život i další čtyři lidé.

Televize CNN uvedla, že od středy si bouře vyžádala nejméně 22 mrtvých v sedmi amerických státech. Sky News píše o 28 obětech, mezi nimiž jsou kromě lidí zahynulých při dopravních nehodách také například umrzlí bezdomovci či lidé, k nimž se kvůli počasí nedostala lékařská pomoc.

Americké úřady na mnoha místech apelovaly na občany, aby se nevydávali na cesty, pokud to není nezbytně nutné. Stovky lidí, kteří vyjeli na silnice, totiž uvázly kvůli sněžení ve svých vozidlech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme