Trump čelí kvůli útoku svých stoupenců na Kapitol žalobě policistů. Viní ho za citovou a fyzickou újmu

Dva členové policejní jednotky amerického Kapitolu podali žalobu na předchozího prezidenta Donalda Trumpa kvůli lednovému útoku jeho stoupenců na sídlo Kongresu. Oba muži tvrdí, že Trump lidi k útoku vyprovokoval a je odpovědný za fyzickou a citovou újmu, kterou oba zakusili. Požadují jako odškodné každý nejméně 75 000 dolarů (1,66 milionu korun).

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trumpovi příznivci vnikli do Kapitolu během lednového jednání Kongresu o výsledcích prezidentských voleb | Zdroj: Fotobanka Profimedia

James Blassingame a Sidney Hemby žalobu podali v úterý. List The New York Times píše, že jde o první žalobu proti Trumpovi ze strany policistů Kapitolu. Jejich jednotka má přes 2000 členů. Trump za útok na Kapitol odpovědnost odmítá a k podané žalobě se nevyjádřil.

Většina útočníků z Kapitolu nebyla podle studie organizovaná. Radikalizovali se Trumpovi příznivci

Číst článek

Žalující uvádějí, že Trumpovi stoupenci věřili, že napadení Kapitolou je jejich poslední šance, jak zvrátit volební výsledek, který Trump opakovaně napadal.

Pan Trump „záměrně vyvolal, podnítil, řídil a napomáhal“ k tomu, aby dav napadl budovu a pracovníky uvnitř, uvádí žaloba, Cituje také Trumpův proslov ke shromážděným krátce před útokem na Kapitol a uvádí, že Trump neudělal nic, aby násilnosti zastavil. Události ze 6. ledna nepřežilo pět lidí, mezi nimi i jeden z policistů.

Zranění i pocit viny

Hemby, který v Kapitolu pracuje 11 let, byl v době útoku před budovou. Dav ho přimáčkl a někdo na něj nastříkal sprej, který mu popálil oči, krk a kůži. Někdo z davu zavolal, že hanobí svůj odznak. Hemby dodnes kvůli zranění krku a zad dochází na fyzioterapii.

Jeho kolega Blassingame slouží v Kapitolu 17 let a 6. ledna utrpěl zranění hlavy a zad. Stále trpí bolestmi, má deprese a poruchy spánku. „Pronásleduje ho vzpomínka na ten útok a stále se mu vrací čichové i zrakové vjemy z té události. Zažil pocit viny, že nebyl schopen pomoci kolegům, kteří byli napadeni stejně jako on. A že přežil,“ stojí v žalobě.

Policie Kapitolu a města Washingtonu oznámila, že při násilnostech 6. ledna bylo zraněno 138 jejich členů. Jde o zranění od odřenin a podlitin přes popáleniny až po zlomeniny žeber i jeden slabý infarkt.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme