Trumpova ministryně Nielsenová končí, její resort měl na starosti stavbu zdi na mexické hranici

Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenová rezignovala. S odvoláním na její rezignační dopis o tom napsaly světové agentury. Informaci, že Nielsenová post opouští nejprve na twitteru zveřejnil prezident Donald Trump. Ten zároveň doplnil, že nově bude funkci vykonávat dosavadní šéf amerického Úřadu celní a hraniční ochrany (CBP) Kevin McAleenan.

Tento článek je více než rok starý.

Washington (Aktualizováno: 8:10 8. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Končící ministryně vnitřní bezpečnosti USA Kirstjen Nielsenová

Končící ministryně vnitřní bezpečnosti USA Kirstjen Nielsenová | Zdroj: Reuters

Šestačtyřicetiletá Nielsenová funkci zastávala od prosince 2017 a její odbor byl zodpovědný za řadu z kontroverzních kroků Trumpa, například za plány na vybudování zdi podél hranice s Mexikem či oddělování dětských migrantů od jejich rodin.

V červnu 2018 Nielsenovou kritizovali demonstranti, když večeřela v mexické restauraci ve Washingtonu. Následně Nielsenová na twitteru napsala, že tvrdě pracuje na tom, aby napravila „zlomený imigrační systém“.

Secretary of Homeland Security Kirstjen Nielsen will be leaving her position, and I would like to thank her for her service....

00:02 – 08. 04. 2019

9876 64756

Trump na twitteru Nielsenové za její službu poděkoval a zároveň oznámil, že jí ve funkci dočasně vystřídá McAleenan a že „odvede dobrou práci“.

Spor o hranici

Podle zdrojů byla Nielsenová frustrovaná neochotou dalších resortů pomoci v řešení nárůstu počtu rodin, které přichází z Mexika do USA.

Dává vodu lidem, kteří prchají přes poušť do USA. ‚Skončil jsem za to u soudu,‘ říká dobrovolník

Číst článek

Podle listu The New York Times v minulých týdnech Trump žádal Nielsenovou, aby uzavřela přechody na jižních hranicích a zastavila přijímání azylantů. Ministryně takový krok považovala za nepatřičný a neúčinný. V neděli se s Trumpem sešla v Bílém domě a přinesla seznam návrhů, které měly její komunikaci s prezidentem zlepšit. Trump ale už na schůzku přišel s rozhodnutím Nielsenovou propustit, napsal newyorský list. Po setkání sama rezignovala.

„Doufám, že příští ministr bude mít podporu Kongresu a soudů ve snaze napravit zákony, které blokují plné bezpečnostní zajištění našich hranic a které přispěly k veřejným rozepřím,“ napsala v rezignačním dopisu.

Snahu prezidenta přitvrdit migrační politiku The New York Times dává do souvislosti s kampaní před volbami v příštím roce, v nichž Trump bude svůj post obhajovat. Šéf Bílého domu vyhlásil na hranici s Mexikem stav nouze, aby si zajistil prostředky na stavbu zdi, zastavil finanční pomoc třem středoamerickým státům a opakovaně poukazoval na kolony migrantů směřujících z jihu k americké hranici. „Naše země je PLNÁ“, napsal v neděli na twitteru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme