Americký diplomat pro KLDR končí. Zajistil, aby spolu obě země po nástupu Trumpa mluvily

Dlouholetý americký diplomat Joseph Yun, který je americkým ministerstvem zahraničí pověřen udržováním kontaktů se Severní Koreou, odchází do výslužby. Ačkoli Yun tvrdí, že rozhodnutí učinil zcela o své vůli, agentura AP připomíná, že se tak překvapivě stalo v okamžiku možného diplomatického obratu, kdy KLDR naznačuje ochotu jednat se Soulem i Washingtonem.

Washington/Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dlouholetý americký diplomat Joseph Yun | Foto: Jorge Silva | Zdroj: Reuters

Americký diplomat Joseph Yun je zvláštním představitelem Spojených států pro severokorejské záležitosti a zároveň v rámci asijské sekce ministerstva zahraničí působí na jednom z vedoucích postů pro Koreu a Japonsko.

USA uvrhly na Korejský poloostrov hrozbu války, kritizovala KLDR nové sankce

Číst článek

Nyní ale oznámil, že v pátek své diplomatické působení ukončí. „Jedním z mých úspěchů bylo otevření newyorského kanálu brzy poté, co k moci nastoupila administrativa Donalda Trumpa," řekl Yun.

„To umožnilo přímé jednání a přímou komunikaci. Skutečně teď není problém s komunikací," dodal s tím, že obtížný je spíše přístup v této věci.

Spojené státy a KLDR neudržují žádné formální vztahy, přímý kontakt ale obě země mají pomocí zmíněného newyorského kanálu, což je spojení přes diplomatická zastoupení při OSN v New Yorku.

Současné vztahy mezi Severní Koreou a Spojenými státy jsou mimořádně vyhrocené, důvodem je severokorejský program vývoje balistických raket a jaderných zbraní.

Washington trvá na tom, aby se KLDR tohoto programu vzdala. Pchjongjang to ale odmítá a tvrdí, že jen podniká kroky k zajištění své obrany.

Nyní KLDR naznačila, že je ochotna o krizi na Korejském poloostrově jednat. Trump v pondělí prohlásil, že jednání je za určitých podmínek možné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme