Spojené státy nemají lhůtu, prohlásil vyslanec USA o ultimátu KLDR k jednání o jaderném odzbrojení

Spojené státy nepřistoupí na severokorejskou lhůtu, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun, který je na návštěvě Jižní Koreje. Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun | Foto: Kim Hong-ji | Zdroj: Reuters

Biegun v Soulu jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

‚Riziko přetrvává.‘ Pompeo připustil, že denuklearizace KLDR nemusí být dosaženo

Číst článek

„V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu,“ řekl Biegun novinářům. „Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově,“ poznamenal Biegun.

Zmocněnec řekl, že bude hovořit přímo s protějšky ze Severní Koreje. Podle AP později jednal s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a s jihokorejským ministrem pro sjednocení. Úřad jihokorejského prezidenta bez dalších podrobností uvedl, že Biegun během návštěvy v prezidentském sídle, Modrém domě, zdůraznil, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa nevzdá úsilí o diplomatický pokrok ve vztahu k Severní Koreji.

KLDR provedla nespecifikovaný test na základně Sohe. Dříve z ní Severokorejci posílali rakety do vesmíru

Číst článek

Po předčasném ukončení únorové schůzky v Hanoji mezi Kim Čong-unem a Donaldem Trumpem kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na proces jaderného odzbrojení KLDR dal severokorejský vůdce Američanům lhůtu do konce roku, aby změnili postoj k jednání. V opačném případě bude Severní Korea podle Kima nucena hledat „jinou cestu“.

Zhruba před týdnem pak severokorejský velvyslanec při OSN Kim Song řekl, že ukončení jaderného programu KLDR už není součástí rozhovorů mezi Severní Koreou a Spojenými státy.

V posledních měsících Severní Korea provedla několik zkoušek raket krátkého doletu i dalších zbraní. V sobotu KLDR oznámila, že uskutečnila „velice významný“ test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme