Světový mír a koktejly v Singapuru. Bílý dům oznámil čas summitu s Kimem: 12. června v 9 ráno

Summit amerického prezidenta a severokorejského vůdce, nad kterým dlouho visel otazník, odstartuje v úterý 12. června v 9 hodin ráno. Oznámila to mluvčí Bílého domu, podle níž míří přípravy napjatě očekávané schůzky do finále. V Singapuru už se na summit obou vůdců pilně chystají. Mimo jiné do světa vypustili zlaté pamětní mince a příležitost za pačesy popadl také jeden z místních barů, který začal míchat nové koktejly Kim a Trump.

Doporučujeme Washington (Aktualizováno: 9:49 6. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlevo pamětní mince k summitu, kterou Singapur pod heslem "Světový mír" vydal tento týden; vpravo koktejly Kim a Trump, který začal míchat jeden ze singapurských barů. | Foto: The Singapore Mint, Edgar Su / Koláž iROZHLAS | Zdroj: Reuters

„Aktivně se připravujeme na summit, který se 12. června odehraje mezi prezidentem a severokorejským vůdcem. Expertní tým v Singapuru dokončuje logistické přípravy a zůstane na místě do začátku summitu,“ uvedla v úterý mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. 

Velitel americké armády v Koreji: Sblížení s KLDR není konec, jen se odkládá. Jsme jako stromy

Číst článek

Informovala také, že jednání Donalda Trumpa a Kim Čong-una má započít v „9 hodin ráno singapurského času“.

Vyzvedla také jednání amerických a severokorejských zástupců, která pokračují v demilitarizovaném pásmu na hranici mezi Korejemi; podle Korea Herald je označila za „velmi pozitivní, dosáhlo se významného pokroku“. 

Navzdory tomu Bílý dům také zdůraznil, že z jeho strany stále trvá politika „maximálního tlaku“, jíž se Washington nehodlá vzdát, dokud nepokročí denuklearizace Korejského poloostrova. 

Místo schůzky? Pětihvězdičkový hotel

Na summit se pečlivě připravuje také samotný Singapur, který bude významnou událost hostit. Bílý dům nově oznámil také místo summitu: Donald Trump se s Kim Čong-unem setká v pětihvězdičkovém hotelu Capella Hotel na Sentose, jednom ze 63 ostrovů Singapuru, který leží na jihu tohoto státu. 

K ubytování delegací však podle všeho poslouží jiná místa, informuje ve středu BBC. Trump bude nejspíš ubytován v hotelu Shangri-La, který americké prezidenty na návštěvách Singapuru hostí už tradičně; Kim pak nejspíš v St Regis Singapore. Oba hotely leží na hlavním ostrově.  

Další z celkem tří designů pamětní mince k summitu: "Světový mír", holubice s olivovou ratolestí a růže s magnólií. | Foto: The Singapore Mint | Zdroj: Reuters

Singapur, který si zakládá na své neutralitě a vidí se jako jakési Švýcarsko Asie, už úspěšně hostil rovněž přelomové setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a tchajwanského prezidenta Ma Jing-ťioua.

K události, které poskytne prostor letos, teď vydal speciální pamětní mince z ryzího zlata. Zdobí je výmluvné motivy holubice a olivové ratolesti, které doprovází nápis World Peace, světový mír. Na mincích se objevují také růže a magnólie jako národní květiny Spojených států, respektive Severní Koreje. 

A ze summitu Trump - Kim si pochopitelně chtějí odkrojit svůj kousek i singapurští podnikatelé. Příkladem může být jeden z tamních barů, který už na počest obou hlav států začal míchat po nich nazvané koktejly. Seznamte se: ten „pruhovaný“ ve sklenici na stopce je Kim; vedle, ozdobený lesním ovocem, stojí Trump. 

Koktejly Kim a Trump. | Foto: Edgar Su | Zdroj: Reuters

Klikatě k summitu

Historické schůzce na nejvyšší úrovni, tedy mezi prezidentem Spojených států a hlavou KLDR, chybí do zahájení přesně týden. A je to už skoro čtvrt roku, kdy se jihokorejští diplomaté vrátili z Pchjongjangu se vzkazem, že Kim Čong-un touží po osobním setkání s americkým prezidentem.

Trump se dlouho nerozmýšlel a nabídku severokorejské strany přijal, další potvrzení pak přišla na sklonku dubna na mezikorejském summitu Kim Čong-una s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem.

Trump použil proti Kimovi jeho taktiku, KLDR moc překvapená nebude, říká koreanista

Číst článek

Pak však Bílý dům pobouřila příkrá slova Pchjongjangu na konto Trumpova viceprezidenta Mikea Pence (který zas předtím stihl rozhořčit Severní Koreu tím, že ji v otázce jaderného odzbrojení přirovnal k Libyi) a zdánlivě bylo po summitu. Může za to „obrovská zloba a otevřené nepřátelství“ KLDR, vysvětloval Trump své rozhodnutí, že schůzku s Kimem škrtá.

To bylo předposlední čtvrtek v květnu. Nicméně hned o víkendu měl summit znovu zelenou a americký prezident si pochvaloval, že „vše jde velmi dobře“. Od té doby se schůzce Trump - Kim do cesty nepostavila už žádná zásadní překážka.

Tedy zatím. Přece jen, týden může být hodně dlouhá doba.

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme