Trump po návratu do Washingtonu: KLDR už není jadernou hrozbou, má skvělý potenciál

USA mají „větší a nebezpečnější problémy“ než KLDR, napsal šéf Bílého domu po návratu ze singapurského summitu. Na Trumpův triumfální tweet upozornila agentura Reuters.

Washington (Aktualizováno: 13:01 13. 6. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump a Kim Čong-un během procházky areálem Capella Hotel, místa konání summitu obou lídrů (12. červen 2018).

Donald Trump a Kim Čong-un během procházky areálem Capella Hotel, místa konání summitu obou lídrů (12. červen 2018). | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Právě jsme přistáli – byla to dlouhá cesta, ale každý se teď může cítit mnohem bezpečněji než v den, kdy jsem se ujal úřadu. Severní Korea už nepředstavuje jadernou hrozbu. Setkání s Kim Čong-unem přineslo zajímavou a velmi pozitivní zkušenost. Severní Korea má skvělý potenciál do budoucna!“ svěřil americký prezident světu prostřednictvím twitteru, svého oblíbeného média. 

Severní Korea už podle něj není „největším a nejnebezpečnějším problémem“ Spojených států – jak KLDR označil předchozí šéf Bílého domu Barack Obama, připomíná Trump. „Už to neplatí – vyspěte se dnes v noci dobře!“ uzavřel svůj vzkaz Američanům.

'Díky předsedovi Kimovi'

Donald Trump v noci našeho času (SELČ) tweetoval už z paluby letadla, které ho převáželo přes Pacifik zpět do Washingtonu.

"Svět udělal velký krok zpět od možné jaderné katastrofy! Nebudou další starty raket, testy jaderných zbraní nebo výzkum! Unesení se vracejí domů k rodinám. Díky předsedovi Kimovi vstoupil náš den do historie!" zvěstoval americký prezident. 

A opět, jako už na tiskové konferenci ještě v Singapuru, mluvil o „zářné budoucnosti“. "Chci poděkovat předsedovi Kimovi za první smělý krok k zářné budoucnosti svého lidu. Naše bezprecedentní setkání - první mezi americkým prezidentem a vůdcem Severní Koreje - dokazuje, že skutečné změny jsou možné," uvedl také šéf Bílého domu.

Vzkaz 'mluvícím hlavám'

Trump a Kim se v úterý setkali v Singapuru, kde se oba lídři vágním společným prohlášením zavázali ke spolupráci na jaderném odzbrojení Korejského poloostrova výměnou za bezpečnostní záruky pro KLDR ze strany USA. 

Odborníci na korejskou krizi singapurskou deklaraci kritizovali například jako „bezzubou“ nebo „bezvýznamnou“ a shodně upozorňovali, že je výsledky historického summitu zklamaly. 

Nicméně i pro ně má Donald Trump vzkaz: „Před rokem se experti a mluvící hlavy, lidé, kteří téhle práce dřív nebyli schopní, žadonili o smíření a mír – 'prosím, sejděte se, nepouštějte se do války'. Teď, když jsme se s Kim Čong-unem sešli a máme skvělý vztah, ti samí kverulanti vykřikují, 'neměli byste se sejít, nescházejte se!'“ 

 

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme