Doufáme, že zvolí mír před válkou, reagoval Pompeo na slova vůdce KLDR o ‚nové strategické zbrani‘

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyjádřil naději, že si Severní Korea raději vybere mír než válku. Zareagoval tak na oznámení severokorejského vůdce Kim Čong-una, že jeho země se už necítí vázána moratoriem na zkoušky jaderných zbraní a raket velkého doletu a že brzy předvede „novou strategickou zbraň“.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo. | Foto: Erin Scott | Zdroj: Reuters

„Při těchto veřejných oznámeních nezbývá než doufat, že si předseda Kim vybere jinou cestu,“ řekl Pompeo televizi Fox News. „Doufáme, že předseda Kim udělá správné rozhodnutí - zvolí mír a prosperitu před konfliktem a válkou,“ dodal podle agentury Reuters.

Spojené státy nemají lhůtu, prohlásil vyslanec USA o ultimátu KLDR k jednání o jaderném odzbrojení

Číst článek

Pompeo v televizi CBS vyjádřil hluboké zklamání nad tím, že Kim Čong-un porušil závazky, které dal prezidentu Donaldu Trumpovi.

Sám Trump před novináři tvrdil, že nadále věří ve vůli severokorejského vůdce přistoupit na jaderné odzbrojení KLDR, přestože Kim Čong-un o několik hodin dříve oznámil odstoupení od moratoria na jaderné zkoušky a brzké předvedení nové strategické zbraně.

„Podepsali jsme dohodu o denuklearizaci. To byla první věta ze schůzky v Singapuru. Myslím, že dodrží své slovo, takže uvidíme, jak to bude,“ prohlásil Trump před novoročními oslavami ve své prázdninové rezidenci na Floridě.

KLDR provedla nespecifikovaný test na základně Sohe. Dříve z ní Severokorejci posílali rakety do vesmíru

Číst článek

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v úterý prohlásil, že KLDR nemá důvod prodlužovat své moratorium na zkoušky jaderných zbraní a raket dlouhého doletu. Postěžoval si na „gangsterské sankce a nátlak“ a varoval, že pokud USA nezmění nepřátelskou politiku vůči Pchjongjangu, KLDR bude pokračovat ve vývoji strategických zbraní.

Spojené státy žádají, aby se Pchjongjang vzdal vývoje jaderných zbraní, a teprve potom chtějí odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy.

Pchjongjang požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu. Jednání o denuklearizaci KLDR se ocitla na mrtvém bodě od neúspěšného únorového summitu Trumpa s Kim Čong-unem v Hanoji.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme