USA rozšířily sankce na hackery ovládané severokorejskou rozvědkou, zablokují jim majetek

Spojené státy v pátek rozšířily sankce na tři hackerské skupiny ovládané severokorejskou vojenskou rozvědkou, které stály za vyděračským počítačovým programem WannaCry. Oznámilo to na svém webu americké ministerstvo financí, které je správcem sankcí.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí USA Steven Mnuchin

Ministr financí USA Steven Mnuchin | Zdroj: Reuters

Dotčenými skupinami jsou Lazarus, Bluenoroff a Andariel. Rozvědka KLDR, která je podle ministerstva financí ovládá, je již terčem sankcí USA i OSN. Zařazení hackerských skupin na černou listinu znamená, že americké úřady nyní blokují jejich majetek na území USA, pokud nějaký mají, a zakazují jakýkoli kontakt s nimi.

Den po obnovení slibu o jednání se Spojenými státy Severní Korea vypálila do moře dva projektily

Číst článek

Ministerstvo varovalo, že pokud trojici skupin nějaká zahraniční instituce vědomě poskytne služby, vystavuje se rovněž sankčnímu riziku.

„Budeme pokračovat v prosazování stávajících sankcí USA a OSN proti Severní Koreji a pracovat s mezinárodním společenstvím na zlepšení kybernetické bezpečnosti finančních sítí,“ sdělil náměstek ministra financí Sigal Mandelker.

Ke skupině Lazarus ministerstvo financí uvedlo, že se podílelo na zamoření 300 000 počítačů škodlivým softwarem WannaCry po celém světě. Problém se týkal počítačů po celém světě a USA útok oficiálně připsaly Severní Koreji.

Lazarus byl podle USA zodpovědný také za kybernetický útok na studia Sony Pictures v roce 2014. Skupina Bluenoroff se mimo jiné soustředí na krádeže peněz finančním institucím a Andariel na kráděže údajů z platebních karet, dodalo ministerstvo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme