USA končí s výcvikem syrských povstalců, zbraně dostanou jen prověření vůdci

Spojené státy dočasně zastaví podporu a výcvik nových syrských povstaleckých skupin. Podle Pentagonu budou zbraně a vybavení dostávat jen prověření povstalečtí vůdci a jejich jednotky. Američtí představitelé ohlásili změny poté, co se na předchozí program snesla tvrdá kritika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armáda v Sýrii | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Elizabeth Arrott

Program, do kterého americká vláda investovala na 500 milionů dolarů, měl letos v Sýrii poskytnout výcvik a vybavení několika tisícům bojovníků. Dalších 15 tisíc se mělo zapojit do boje proti Islámskému státu v roce 2016. Skutečná situace se ale od původních předpokladů dost lišila.

„Reálně utratili jen něco kolem 41 milionů a vycvičili 60 bojovníků místo plánovaných 3 tisíc osob. Vypovídá to o tom, že je velice těžké v Sýrii vůbec najít lidi, kteří by byli ochotni proti IS bojovat,“ vysvětluje vojenský zpravodajský analytik Dušan Rovenský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem dočasného zastavení výcviku syrských povstalců Spojenými státy okomentoval vojenský zpravodajský analytik Dušan Rovenský

Kritiku podnítily také zprávy o tom, že Američany vycvičení povstalci předali vozidla a munici extremistům.

Zbraně, komunikační vybavení a munici nyní podle ministerstva obrany budou dostávat jen prověření povstalečtí vůdci přímo v Sýrii.

Spojené státy jejich skupinám poskytnou v boji proti IS podporu prostřednictvím leteckých úderů. Pro povstalce se ale téměř nic nezmění, spíše to poukazuje na určitou bezradnost Spojených států, myslí si Rovenský.

„Protože opravdu nejsou schopni najít v Sýrii relevantního spojence, který by byl schopný situaci na bojišti zvrátit v jejich prospěch.“

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme