Spojeným státům hrozí platební neschopnost. Vláda si potřebuje půjčit další peníze, Kongres to ale odmítá

Spojeným státům hrozí platební neschopnost. V krajním případě může mít situace celosvětové dopady. Podle americké ministryně financí Janet Yellenové ve čtvrtek federální vláda dosáhne svého dluhového stropu. Znamená to, že na další placení svých už uzákoněných závazků si potřebuje půjčit další peníze, což ale Kongres odmítá schválit.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stodolarové americké bankovky

Kongres odmítá schválit zvýšení dluhového stropu (ilustrační foto) | Foto: Yuriko Nakao | Zdroj: Reuters

Republikáni z krajně pravicového křídla strany signalizují, že výměnou za odblokování dluhového stropu požadují velké škrty ve výdajích na federální programy, což demokrati odmítají.

Republikánští radikálové chtějí omezit pomoc Ukrajině. Jde přitom i o Tchaj-wan, upozorňuje expert

Číst článek

Ministerstvo financí oznámilo, že pokud Kongres zvýšení či zrušení dluhového limitu neschválí, americká vláda bude schopná provizorně financovat zdravotní programy, důchody či armádu ještě do jara, pak by se systém zhroutil.

K této neschopnosti Spojených států splácet závazky zatím nikdy nedošlo, ale i její hrozba při podobných sporech před 12 lety poškodila ekonomiku. Experti varují před možným krachem akciového trhu nebo před recesí, důsledky tedy mohou být globální.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme