USA zařadily přes 116 zemí včetně Česka do nejvyššího stupně varování. Nedoporučují do nich cestovat

Americké ministerstvo zahraničí důrazně nedoporučuje svým občanům cesty do většiny zemí světa, a to kvůli epidemii koronaviru. Do nejvyššího stupně varování bylo přeřazeno od začátku týdne alespoň 116 zemí světa, uvedla ve středu agentura Reuters. Důrazné varování „necestovat“ platí pro většinu zemí v Evropě, včetně České republiky, Německa či Francie.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké ministerstvo zahraničí důrazně nedoporučuje svým občanům cesty do většiny zemí světa, a to kvůli epidemii koronaviru. Do nejvyššího stupně varování bylo přeřazeno od začátku týdne alespoň 116 zemí světa (ilustrační foto) | Foto: Lucy Nicholson | Zdroj: Reuters

V pondělí americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že důrazné varování se bude týkat zhruba 80 procent světových států. Ty budou zařazeny do čtvrtého a nejvyššího stupně varování.

V USA mají vakcín víc než zájemců. K očkování se snaží povzbudit skupiny, co stále váhají

Číst článek

Úřady dosud důrazně varovaly před cestami do 34 zemí světa, například do Ruska či Brazílie. V mírnějším třetím stupni pak zůstávají státy jako Čína či Japonsko.

Varování nejsou pro americké občany závazná. Ti tak mohou vycestovat, uznají-li to za vhodné. Americké hranice jsou však zavřené pro drtivou většinu zahraničních cestovatelů z Evropy, Číny, Brazílie či Jižní Afriky.

V úterý Spojené státy prodloužily o 30 dnů zákaz cest, jež nejsou nezbytné, také z Kanady a Mexika. Zákaz platí už více než rok.

Americká diplomacie hodnotí bezpečnost cestování do cizích zemí čtyřmi stupni. První znamená standardní rizika, která se vždy vážou k mezinárodním cestám. Nejvyšší čtvrtý stupeň pak ministerstvo uděluje „kvůli velké pravděpodobnosti život ohrožujících rizik“.

„Ministerstvo zahraničí doporučuje všem občanům USA do země necestovat, nebo z ní odjet hned, jak to bude možné,“ uvádí se v popisu nejvyššího varování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme