‚Musíme dostat situaci pod kontrolu.‘ Starosta New Yorku chce v části města znovu zavřít školy a obchody

Newyorský starosta Bill de Blasio oznámil, že chce ve snaze zpomalit šíření koronaviru nechat zavřít školy a některé obchody v devíti čtvrtích, kde se nyní nacházejí takzvané klastry nemocných. Opatření, které ještě musí schválit guvernér Andrew Cuomo, by mělo vejít v platnost ve středu, informovala agentura Reuters.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opatření má podle starosty zmírnit obavy z toho, že propukne druhá vlna nákazy, která by se podobala situaci na jaře | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

Nové nařízení by se podle de Blasia týkalo devíti míst, kde nyní počty nakažených rostou, v některých případech kvůli nedodržování rozestupů a nenošení roušek. Na dalších 11 místech v New Yorku, kde počty nakažených také narůstají, úřady podle něj vývoj pečlivě monitorují.

We’ve seen consistently high COVID-19 numbers in 9 zip codes across South Brooklyn, Far Rockaway and Central Queens. We’re providing these areas with additional resources, but when presented with new information, we must act. We won’t risk the progress we’ve made.

19:21 – 04. 10. 2020

141 538

New York je podle agentury Reuters jedním z 18 amerických států, kde úhrn nově nakažených v posledních dvou týdnech nepřekonal ten předchozí. Rekordní nárůsty nemocných naopak v uplynulém týdnu eviduje devět států, převážně na severozápadně a středozápadě USA, kde se ochladilo, a mnoho aktivit se tak přesunulo dovnitř.

V případě, že guvernér Cuomo novou lokální uzávěru schválí, budou se v částech Queensu a Brooklynu muset zavřít restaurace, školy a obchody, které neprodávají klíčové zboží, jako jsou například potraviny či léky. Zhruba 100 veřejných a 200 soukromých škol by tak podle starosty bylo uzavřeno na dva až čtyři týdny.

Nákaza covidem jako ‚symbol‘ Trumpova nezvládnutí pandemie. Jaké dopady to může mít na kampaň?

Číst článek

Opatření má podle starosty zároveň zmírnit obavy z toho, že v důsledku chladného počasí, kdy se mnoho lidí přesouvá dovnitř, propukne druhá vlna nákazy, která by se podobala situaci na jaře, kdy se newyorské nemocnice potýkaly s masivními počty nakažených.

„Musíme situaci dostat pod kontrolu a zcela jistě se vyhneme druhé vlně,“ řekl de Blasio v neděli na tiskové konferenci. Ve státě New York, který má zhruba 19,5 milionu obyvatel, bylo podle listu The New York Times dosud evidováno přes 469 300 případů nákazy koronavirem a více než 32 800 s ním spojených úmrtí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme