‚Za 40 let jsem nic takového neviděl.‘ Nemocnice v USA praskají ve švech, chybí lůžka i personál

Nedostatek lůžek na jednotkách intenzivní péče, personálu i léku remdesivir, jenž má pacientům s covidem-19 pomoct v rychlejším zotavování. Tak v současnosti vypadá realita v mnoha nemocnicích ve Spojených státech, kde pandemie koronaviru od konce června prudce sílí. Zdravotní zařízení jsou už nyní na hraně kapacity, lékaři přitom varují, že v příštích týdnech se bude situace dál zhoršovat.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Statistiky ukazují, že Spojené státy zůstávají nejhůře postiženou zemí na světě podle počtu nemocných i úmrtí

Statistiky ukazují, že Spojené státy zůstávají nejhůře postiženou zemí na světě podle počtu nemocných i úmrtí | Zdroj: Reuters

V květnu a začátkem června budil pohled na křivku počtu nakažených dojem, že se situace způsobená pandemií koronaviru v USA stabilizuje. Jednotlivé americké státy proto začaly s postupným uvolňováním zavedených opatření. Jak se ale ukazuje, důvody k radosti byly na mnoha místech předčasné.

Koronavirus ve světě nabírá na síle, případy přibývají skokově. Kde je situace nejvážnější?

Číst článek

Hlavním epicentrem nákazy se v březnu stal severovýchod USA v čele s New Yorkem, který po celý duben hlásil několik stovek mrtvých denně. Zatímco v osmimilionovém městě se situace způsobená pandemií za poslední týdny výrazně zklidnila, na opačném konci země šíření viru začíná nabírat na síle.

Prudkému nárůstu počtu nemocných v posledních dnech čelí hlavně na jihu a západě USA (v Texasu, Kalifornii či na Floridě), pandemie ale sílí i v dalších amerických regionech.

Kritická situace se promítá do celonárodních statistik. Počet nově zjištěných případů se v posledních dnech pohybuje kolem 60 tisíc denně, další rekord pak padl ve středu, kdy se počet nově nakažených ve Spojených státech dostal na 67 600.

Dramatická tak začíná být situace i v řadě nemocnic. Chybí jim lůžka pro těžší případy, zdravotní vybavení i personál.

„Jsme v krizovém režimu. Za 40 let praxe jsem nikdy nic takového neviděl,“ říká podle deníku Wall Street Journal Victor Trevino, lékař z texaského města Laredo. Popisuje přitom jednu z dramatických scén, která se v jedné z tamních městských nemocnic odehrála minulý týden. Kvůli návalu nových případů bylo zařízení tak přetížené, že zatímco čekárny i chodby praskaly ve švech, venku stály nastartované sanity s dalšími pacienty a čekaly, až budou moct nemocné přesunout dovnitř.

Podle texaského lékaře sice zdravotnická zařízení přetvářejí některá oddělení na lůžka pro pacienty s covidem-19 a stát v nich nechal rozmístit několik zdravotníků, kteří mají s náporem pomoct, posílení kapacit ale s ohledem na rychlé přibývání nově nakažených nebude stačit. S necelými 11 tisíci nově nakažených překonal i Texas ve středu svůj dosavadní denní rekord.

Horší, než si kdokoliv uměl představit

Situaci pro WSJ dokresluje také ředitel Regionální poradní rady pro jihovýchodní Texas Darrell Pile, který monitoruje dostupnost nemocničních lůžek a pomáhá přeplněným zařízením hledat místa pro pacienty tam, kde zatím mají volné kapacity.

Kritická je podle něj i situace v texaském Houstonu, kde bylo jen během úterý více než 270 pacientů, kteří ve zhruba desítce tamních nemocnic okupovali čekárny a čekali na volnou postel. Stav asi 40 z nich přitom byl tak vážný, že vyžadoval hospitalizaci na jednotce intenzivní péče. „To, čemu dnes čelíme, je mnohem horší, než si kdokoliv uměl představit a na co by se dokázal připravit,“ míní Pile.

Ve třech nemocnicích Newyorčana s covid-19 odmítli. Když ho konečně hospitalizovali, bylo už pozdě

Číst článek

Podobně vážná je realita i v dalších státech, kde se nákaza aktuálně nejvíc šíří. Jedním z nich je Florida, kde už více než 50 nemocnic ohlásilo zcela zaplněné jednotky intenzivní péče. Jen v okrese Miami-Dade bylo v úterý podle oficiálních statistik v souvislosti s covidem-19 v nemocniční péči 2029 lidí, z toho 226 na plicní ventilaci. Další zhruba čtyřicítka nemocnic má volné kapacity na JIP jen z deseti procent a méně.

Starosta Miami Beach Dan Gelber už v neděli uvedl, že část zdravotnických zařízení začíná posilovat kapacity tím, že mění běžná lůžka na JIP, aby tam mohly být umisťovány ty nejtěžší případy.

Jak ale upozorňuje Wall Street Journal, přestože se pro pacienty podaří vytvořit nová místa, chybějí lékaři a zdravotní sestry. „Už není dost personálu, který dokázal všechna tato lůžka obstarat,“ varuje Pile.

S vážným nedostatkem zdravotníků se potýká také Arizona, která patří mezi aktuálně nejvíce zasažené americké státy. Nechybí ale jen volná lůžka a personál. Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu úmrtí dochází místo také v márnicích. Podle CBS News tak úřady v Arizoně a Texasu povolávají záložní chladicí vozy pro případné další zemřelé.

„Nemáme dost místa. Pohřebním ústavům dochází místo a my potřebujeme další lůžka. Takže když někdo zemře, potřebujeme postel rychle předat někomu dalšímu,“ popisuje lékař nemocnice v texaském San Antoniu Ken Davis.

Nová databáze dat o covidu

V době, kdy jsou americké nemocnice pod tlakem a nově nakažených denně prudce přibývá, administrativa prezidenta Donalda Trumpa přichází s novým nařízením.

Od středy mají nemocnice přestat posílat informace o pacientech s covidem-19 Středisku pro kontrolu nemocí (CDC), jak to dělaly dosud, a namísto toho je mají předávat rovnou do centrální databáze ve Washingtonu. Ta má od nynějška shromažďovat aktuální zprávy o počtu pacientů, dostupných lůžkách a další informace potřebné ke sledování pandemie.

‚Vyhodili ho jako odpadky.‘ Pečovatelské domy v USA vyhánějí klienty, chtějí místo pro pacienty s covidem

Číst článek

Podle Trumpovy administrativy má tento krok zefektivnit shromažďování údajů a pomoci pracovním skupinám v Bílém domě při rozhodování, kam poslat ochranné pomůcky a další zdravotní vybavení.

Jak tvrdí deník The New York Times, poslední krok vlády vyvolává obavy v řadách odborníků, aby nebyla data „zpolitizovaná“ nebo se nestala nepřístupná pro veřejnost.

„Jak budou data chráněna?“ ptá se Jen Katesová z americké neziskové organizace Kaiser Family Foundation, která se zaměřuje na otázky zdraví. „CDC bylo vždy místem, kam byly zasílány údaje týkající se veřejného zdraví. Vyvolává to proto otázky, zda k datům budou mít přístup odborníci, ale také reportéři a veřejnost, aby bylo možné lépe porozumět tomu, co se s epicentrem (pandemie) děje,“ dodává pro americký deník.

Bílý dům nicméně trvá na tom, že veškeré informace zůstanou otevřené. Jde prý jen o to, aby byla data shromažďována rychleji a efektivněji. „Nový, rychlejší a kompletní datový systém je to, co národ potřebuje, aby koronavirus porazil,“ říká podle NY Times mluvčí ministerstva zdravotnictví Michael Caputo.

Rozhodnutí přichází jen pár dní poté, co Trump sdílel na twitteru příspěvek, podle kterého odborníci v oblasti zdraví, včetně Střediska pro kontrolu nemocí, o nemoci covid-19 neříkají pravdu. „Všichni lžou. CDC, média, demokrati, naši doktoři, ne všichni, ale většina,“ napsal v příspěvku Chuck Woolery, bývalý moderátor soutěžních pořadů a známý stoupenec Republikánské strany.

‚Je to šílené‘

Statistiky ukazují, že Spojené státy zůstávají nejhůře postiženou zemí na světě podle počtu nemocných i úmrtí. Od počátku pandemie se tam nemocí celkově nakazilo na 3,5 milionu lidí, z toho víc než 137 tisíc pacientů s nemocí covid-19 zemřelo. Vyléčených je zatím téměř 1,1 milionu.

Lukeš: Krize změní USA k nepoznání. Je šokující, jak málo lidí věří realitě a kolik jich Trumpovi tleská

Číst článek

Kromě lůžek, personálu a některého zdravotního vybavení přitom řada nemocnic varuje také před nedostatkem remdesiviru. Lék původně určený proti ebole, který vyvinul tým americké firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem, američtí lékaři podávají pacientům se závažným průběhem nemoci. Ukázalo se totiž, že urychluje léčbu a zkracuje dobu hospitalizace.

„Je to frustrující. Pacient trpí a vy se cítíte hrozně,“ popsal v neděli pro CNN lékař jedné z floridských nemocnic Eliot Godofsky s tím, že už nemá jedinou dávku remdesiviru. Podle americké televize jsou na tom stejně i zdravotní zařízení v dalších koutech země.

Situace, která je ve Spojených státech už nyní velmi vážná, se navíc v příštích týdnech má dále zhoršovat. Podle nejnovějšího modelu Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví při Washingtonské univerzitě bude křivka znázorňující vývoj bilance obětí ještě asi tři týdny stoupat a celkový počet úmrtí připisovaných covidu-19 tak do konce měsíce překoná 150 tisíc.

Obavy z dalšího vývoje má i lékař nemocnice v arizonském Phoenixu Murtaza Akhter. „Posílat lidi nakažené covidem domů s kyslíkovou lahví, protože pro ně nemáme kapacity? To je něco, co jsem nikdy v životě nedělal. Je to šílené. A za pár týdnů to bude ještě horší,“ varuje podle serveru Vox.com.

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme