‚Čekají nás obtížné týdny.‘ Bílý dům očekává, že na koronavirus může v USA zemřít až čtvrt milionu lidí

Pandemie nemoci COVID-19, kterou způsobuje koronavirus, si ve Spojených státech vyžádá 100 000 až 240 000 obětí. Předpokládá to podle agentury AP Bílý dům v případě, že budou dodržována stávající preventivní opatření. Americký prezident Donald Trump varoval Američany, že zemi čekají dva obtížné týdny, které ale USA překonají. Zároveň vyzval spoluobčany, aby se v zájmu boje proti koronaviru vyvarovali sociálních kontaktů.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru | Zdroj: Reuters

Tažení proti nákaze je podle Trumpa otázkou života a smrti. „Chci, aby každý Američan byl připraven na těžké dny, které před námi leží,“ řekl prezident. „Čekají nás dva velmi obtížné týdny,“ dodal s tím, že země brzy uvidí světlo na konci tunelu.

Hvězda guvernéra New Yorku letí kvůli koronaviru vzhůru. Kandidovat proti Trumpovi ale odmítá

Číst článek

Členka krizového štábu Bílého domu Deborah Birxová k odhadovaným obětem řekla, že cílem je sice dosáhnout co nejnižší bilance, ale výkyv v podobě většího počtu mrtvých je možný. Trump poznamenal, že bez dodržování vládních zásad ke zpomalení přenosu infekce by v USA mohlo zemřít až 2,2 milionu lidí.

Trump v neděli oznámil, že je nutné prodloužit vzájemný sociální odstup do 30. dubna. Vyzval tehdy Američany, aby v co nejvyšší míře pracovali z domova a vyvarovali se všech setkání.

Trump také řekl, že v některých amerických regionech je možné očekávat nedostatek plicních ventilátorů, které jsou pro léčbu těžkých případů nezbytné. Očekává se, že tento týden kapacitu dostupnosti těchto přístrojů vyčerpají města New York a New Orleans.

K preventivním opatřením prezident uvedl, že bude v pořádku, pokud Američané budou na veřejnosti nosit roušky, aby se uchránili před infekcí. Dodal, že vláda zvažuje naprostý zákaz vstupu lidem cestujícím z Brazílie a několika dalších zemí.

Odložení cel

Americký prezident Donald Trump chce v zájmu snížení ekonomického dopadu koronaviru na tři měsíce odložit cla na zboží ze států s doložkami nejvyšších výhod. S odvoláním na své zdroje o tom v noci na středi informovala agentura Reuters. Úleva by se podle Bloombergu netýkala na cla, která Trump uvalil k prosazení americké vůle například na čínské zboží či na ocel a hliník.

Amerika ztratila měsíc, nebyla připravena, myslí si o šíření koronaviru v USA ekonom Švejnar

Číst článek

Pozastaveny by byly platby cel například za oděvy či dodávky, napsal list Financial Times. Ten připomněl, že Trumpova administrativa v posledních týdnech svolila k celním výjimkám pro lékařské vybavení a přístroje.

Opatření, které má zmírnit dopady nynější krize, chce Trump nařídit dekretem. Zatím ale není známo, kdy příslušný exekutivní nařízení podepíše.

USA je v počtu nakažených nejpostiženějším státem, infekce zde byla prokázánu podle Univerzity Johnse Hopkinse u více než 186 000 lidí, 3721 z nich koronaviru podlehlo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme