Kadeřnictví či restaurace otevírají i americké státy Aljaška, Oklahoma a Georgia

Americké státy Aljaška, Oklahoma a Georgia začaly uvolňovat omezující opatření zavedená kvůli šíření koronaviru. Nově mohou mít otevřeno podniky poskytující péči o tělo, například kadeřnictví nebo restaurace. Od Američanů, kteří nově otevřené podniky navštíví, se ale nadále očekává, že budou mezi sebou dodržovat rozestupy a zakrývat si nos i ústa, informoval server BBC.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znovuotevřené kadeřnictví ve městě Marietta v Georgii. | Foto: Bita Honarvar | Zdroj: Reuters

Spojené státy, kde žije asi 330 milionů lidí, jsou co do počtu nakažených i zemřelých nejvíce zasaženou zemí světa. Podle statistiky serveru Worldometers je v zemi přes 925 tisíc potvrzených případů nákazy, počet mrtvých s nemocí covid-19 překonal 52 tisíc.

Důvodem pro uvolnění opatření, které podle některých odborníků přichází příliš brzy, je neutěšitelná ekonomická situace. Ta citelně doléhá především na malé podnikatele. O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA jenom za minulý týden zhruba 4,43 milionu lidí.

Bezmoc, nebylo do čeho balit mrtvé, popsala Češka boj s nemocí covid-19 v newyorské nemocnici

Číst článek

Georgia má podle BBC jeden z nejrychlejších plánů na otevření podniků z celých Spojených států. Zákazníky mohou nově uvítat bowlingové herny, tetovací salony, lázně, holičství či nehtová studia, do práce se mohou vrátit rovněž osobní trenéři. Od pondělí se mohou hosté najíst v restauračních zařízeních či navštívit divadla a kina. Řada podniků se však i přes povolení rozhodla vzhledem k narůstajícímu počtu nově nakažených neotevřít.

Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 je ve státě Oklahoma podle místního guvernéra na ústupu. Otevřené podniky musejí dohlížet na dodržování rozestupů mezi zákazníky, nošení roušek a veškeré vybavení často dezinfikovat. Některá z větších oklahomských měst, jako je Oklahoma City či Tulsa, se přesto rozhodla podniky nechat zavřené alespoň do konce dubna.

Úřady severoamerické Aljašky s určitými omezeními povolily otevřít restaurace, obchody a další podniky. Některé z aljaškých samospráv se však rozhodly přísnější opatření ponechat v platnosti.

Americký prezident Donald Trump v pátek zkrátil svou tradiční tiskovou konferenci ohledně koronaviru a odmítl zodpovědět dotazy novinářů. Hlava státu čelila kritice, když ve čtvrtek zdravotníkům doporučila k hubení viru využít injekci dezinfekce nebo ultrafialové záření. Trumpovy poznámky odsoudili výrobci i lékaři, prezident se však bránil, že šlo o sarkasmus a jeho slova byla vytržená z kontextu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme