USA kritizují stíhání ruské organizace monitorující volby

Washington vyjádřil znepokojení nad zastrašovací kampaní, která se v Rusku těsně před volbami rozběhla proti nevládní organizaci monitorující volební proces. Rusové jdou vybírat zástupce do parlamentu už zítra.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obří předvolební plakát v Petrohradě. V popředí námořní kadeti s ruskou vlajkou u Aurory

Obří předvolební plakát v Petrohradě. V popředí námořní kadeti s ruskou vlajkou u Aurory | Zdroj: ČTK

V posledních týdnech se objevila četná podezření z možných manipulací. Nevládní asociaci sbírající důkazy o možných podvodech ruské úřady pohnaly před soud.

Asociace Golos, která v Rusku monitoruje volby už od 90. let, dostala u soudu pokutu za údajné narušení předvolebních pravidel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O skandálu před zahájením ruských voleb mluvila v Odpoledním Radiožurnálu zpravodajka ČRo v Moskvě Lenka Kabrhelová

Úřady začaly organizaci stíhat poté, co ji tři poslanci obvinili, že jedná na zakázku ze západu, který se tak údajně snaží ovlivnit výsledky voleb v Rusku. V podobném duchu informoval o jediné nezávislé organizaci zajišťující v Rusku monitoring voleb i jeden z federálních ruských televizních kanálů.

Ředitelka ruské asociace Golos Lilia Šibanova | Foto: Reuters

Ředitelku asociace Golos v noci na sobotu zadrželi pracovníci ruské celnice na moskevském letišti Šeremetěvo, když se vracela ze zasedání nevládního fóra Evropské unie a Ruska. Podle spolupracovníků jí zabavili osobní počítač a odmítli k ní pustit advokáta.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme