USA kritizují volební výroky Netanjahua. Ten varoval před větší účastí Arabů u voleb

Bílý dům odsoudil rétoriku izraelských politiků při úterních parlamentních volbách. Benjamin Netanjahu v kampani varoval před větší volební účastí izraelských Arabů a řekl také, že nedopustí vznik palestinského státu. Mluvčí Bílého domu ale prohlásil, že řešení v podobě dvou států je americkou politikou posledních dvaceti let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu | Zdroj: Reuters

"Během kampaně zazněla některá hrubá slova, která vnesla napětí do americko-izraelských vztahů. Izraelský premiér a jeho voliči ale velmi dobře chápou význam, který vztahy se Spojenými státy mají," ujišťuje člen lobbistického Americko-židovského výboru.

Bílý dům ale prohlásil, že bude muset po Netanjahuových výrocích přehodnotit svůj přístup k blízkovýchodnímu mírovému procesu.

Podle mluvčího amerického prezidenta je rétorika rozdělující izraelskou společnost znepokojující. Reagoval tak na Netanjahuovo varování, že arabské voliče někdo sváží k volebním místnostem autobusy.

Předčasné parlamentní volby v Izraeli vyhrál pravicový Likud dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua. Druhá skončila opoziční levicová Sionistická unie. Jako třetí nejsilnější vyšla z voleb formace spojující čtyři arabské strany.

Izraelské volby jasně vyhrál Likud premiéra Netanjahua | Foto: ČTK

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme