USA kvůli podivným zraněním diplomatů stahují z ambasády v Havaně většinu personálu

Spojené státy stáhnou více než polovinu personálu ze své ambasády na Kubě. Uvedla to agentura AP. Jde o reakce na záhadná poranění sluchu i mozku, která utrpělo na 21 zaměstnanců velvyslanectví. Podle Kuby se jedná o ukvapený krok, který naruší vzájemné vztahy.

Havana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

USA znepokojují zatím neobjasněná zranění, která američtí diplomati na Kubě utrpěli. Nařídila proto dalším pracovníkům a rodinám diplomatů, aby se vrátili zpět domů.

Na ambasádě zůstane jen nezbytná část personálu a úřad přestane vydávat americká víza. Kauzu vyšetřuje i FBI, která má podezření na použití blíže neurčené akustické zbraně.

Američané hlásí další sonické útoky na diplomaty na Kubě, za poslední dva roky zranily 19 lidí

Číst článek

Kubánská vláda údajně vysílá sonický signál na podprahové frekvenci, který způsobuje nevolnosti, poškozuje sluch, ale také mozek. Kuba jakékoli zásahy proti zahraničním diplomatům ze své strany vyloučila.

O kauze tento týden jednali americký a kubánský ministr zahraničí Rex Tillerson a Bruno Rodríguez. Ten šéfa americké diplomacie ujistil, že kubánské úřady věc vyšetřují a varoval také před přijímáním předčasných závěrů bez pádných důkazů.

Kuba rozhodnutí Spojených států stáhnout zaměstnance ambasády v Havaně odsoudila. Označila to za ukvapený krok a dodala, že bude mít vliv na vzájemné vztahy obou zemí. Kubánské televizi to řekla šéfka americké kanceláře ministerstva zahraničí Josefina Vidalová.

Marie Jakšičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme