Jeden z nejvážnějších kybernetických útoků v historii. USA vyšetřují napadení úřadů, podezírají Rusko

Přibývá amerických vládních institucí, které se podle tamních úřadů staly obětí kybernetického útoku z Ruska. Moskva obvinění odmítá. Případ souvisí s útokem na software pro správu sítě od společnosti SolarWinds. Její produkty využívá mnoho amerických vládních agentur včetně Pentagonu a Bílého domu. A informací je zatím málo.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce na notebooku

Američtí experti zatím neví, co bylo záměrem útoku, mluví i o špionáži (ilustrační foto) | Zdroj: GoodFon.com | CC BY 1.0,©

Mezi zasaženými institucemi je například Pentagon, ministerstva financí, obchodu i zahraničí, americká pošta nebo Národní institut zdraví, spadající pod ministerstvo zdravotnictví. Bílý dům se zatím k útoku nevyjádřil.

V USA se potýkají s masivním hackerským útokem, varování před nebezpečím vydal i český kyberúřad

Číst článek

Vypovídající však je, že zasažené je i ministerstvo pro vnitřní bezpečnost, které má USA před podobnými útoky bránit. To ale v současné době nemá stálého šéfa. Dočasně pověření zástupci jsou i na Úřadu pro kybernetickou bezpečnost, jeho šéfa Trump propustil v listopadu, když v rozporu s jeho nepodloženými tvrzeními označil americké prezidentské volby za nejlépe zabezpečené v historii.

Celkový rozsah útoku zatím není známý, software od společnosti SolarWinds byl nejspíše napadený už od jara. Podle magazínu Politico nejsou důkazy, že by se hackeři dostali k nejcitlivějším informacím. Zdroje magazínu útok přesto označily za jeden z nejvážnějších v historii.

Neznámý záměr

Podle rozhlasové stanice NPR padá podezření na ruskou službu vnější rozvědky. Jak stanici řekl Glen Gerstell, který do letoška pracoval pro americkou Národní bezpečnostní agenturu, potíž je v tom, že se přesně neví, co ruští hackeři po proniknutí dělali. Podle něj nešlo o útok na infrastrukturu, nemuselo jít ani o krádež duševního vlastnictví. Nabízí se však varianta, že by mohlo jít o snahu získat informace o vývoji vakcíny proti covidu.

Léková agentura Evropské unie se stala terčem kyberútoku. Cílem byly dokumenty o vakcíně Pfizeru

Číst článek

Podle Gerstella mohlo jít i o špionáž. K této možnosti se pak kloní i jiní experti. Případ přirovnal k rannímu probuzení, během něhož dotyčný zjistí, že do jeho domu posledního půl roku nepozorovaně chodil zloděj.

Intenzivní vyšetřování je tak v plném proudu. Společnost SolarWinds spolupracuje při vyšetřování s FBI i zpravodajskými službami. A řadu bezpečnostních expertů čekají pracovní Vánoce. Politico mimo jiné píše, že uvnitř americké vlády vzniká nové oddělení, které bude mít na starosti koordinaci postupu a informačního toku mezi postiženými institucemi. Národní bezpečnostní rada se bude tématu věnovat dvakrát denně při speciálních mítincích.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme