Tisk: Spojené státy podnikly kybernetický útok proti íránským zbrojním systémům

Spojené státy ve čtvrtek v reakci na sestřelení svého dronu Íránem v Hormuzském průlivu podnikly kybernetický útok proti Teheránu, informují americká média. V důsledku toho byly ochromeny počítačové systémy, jejichž prostřednictvím íránské Revoluční gardy, odpovědné za zničení bezpilotního letounu, kontrolují zařízení na odpalování raket a řízených střel.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapitol ve Washingtonu - místo schůzí zákonodárného sboru Spojených států amerických | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Dva nejmenovaní američtí činitelé, na něž se odvolává agentura AP, uvedli, že kybernetický útok schválil prezident Donald Trump. Ten přitom na poslední chvíli odvolal konvenční vojenskou akci proti Íránu, jež měla být americkou odpovědí na sestřelení dronu.

Trump se pasuje do pozice silného vyjednavače, Írán ale k jednacímu stolu nedostane, míní politolog

Číst článek

Kybernetický útok američtí odborníci připravovali už delší dobu. Uvažovalo se o něm jako o reakci na útoky na dva tankery v Ománském zálivu z minulého týdne, z nichž Spojené státy obvinily Írán.

Napětí a phishing

Představitelé firem specializovaných na kybernetickou bezpečnost uvedli, že v poslední době, kdy výrazně vzrostlo napětí mezi Washingtonem a Teheránem.

Íránští hackeři pracující pro tamní vládu podle expertů zesílili útoky proti americkým vládním agenturám a proti klíčové ekonomické infrastruktuře. Rozesílali prý takzvané spear phishingové e-maily, které obvykle napodobují běžné e-maily, ale obsahují přílohy se škodlivými kódy.

Agentura Reuters v sobotu uvedla, že pro Trumpa je možnost vojenského řešení íránské krize stále ve hře a že jeho administrativa chystá další sankce, které Teheránu znemožní mít jaderné zbraně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme