V USA se kvůli selhání varovného systému zastavil letecký provoz, úřad ho postupně obnovuje

Americký Úřad pro civilní letectví zrušil zákaz odletů ze všech letišť ve Spojených státech, který ve středu přechodně zavedl kvůli technickým problémům. Jejich příčinou byla závada na systému, který varuje piloty před různými riziky. Úřad to oznámil na twitteru. Problémy pocítily aerolinky i jinde ve světě, včetně Evropy.

Aktualizováno Washington/Paříž/Praha (Aktualizováno: 15:22 11. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Václava Havla, ilustrační foto

V Praze žádná zpoždění kvůli problémům letadel v USA nejsou, řekla mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zpoždění kvůli výpadku nabralo už více než 1200 letadel včetně těch, která přes americké území jen přelétávají. Podle sdělení Bílého domu zatím nejsou žádné náznaky, že jde o kybernetický útok, informují tiskové agentury.

Potíže v USA mají kaskádovitý dopad, na zpoždění upozornil už také provozovatel madridského letiště. V Praze kvůli tomu ale žádná zpoždění nejsou, řekla ČTK mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková.

Americký úřad pro civilní letectví uvedl, že jeho systém NOTAM (Notice to Air Missions) po výpadku nefunguje správně, nezpracovává aktualizovaná data. Provoz se začal obnovovat po 9.00 východoamerického času (15.00 SEČ).

NOTAM obsahuje informace nezbytné pro personál zabývající se letovým provozem. Jde o informace, které nejsou známy dostatečně dopředu, aby se mohly zveřejnit jinými kanály.

V případě mezinárodních letů mohou být až na 200 stranách a mohou zahrnovat položky, jako jsou uzavírky ranvejí, všeobecná varování před nebezpečím ptáků nebo stavebními překážkami v nízkých nadmořských výškách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme