Bývalý analytik letectva USA dostal 45 měsíců vězení. Vyzradil tajné informace novináři

Ke 45 měsícům vězení byl v úterý ve Spojených státech odsouzen bývalý zpravodajský analytik amerického vojenského letectva, který v minulosti pomáhal určovat cíle ničivých útoků amerických bezpilotních letounů v Afghánistánu. Třiatřicetiletý Daniel Hale byl shledán vinným z vyzrazení přísně tajných informací o tomto programu, uvedla agentura AP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ke 45 měsícům vězení byl v úterý ve Spojených státech odsouzen bývalý zpravodajský analytik amerického vojenského letectva, který v minulosti pomáhal určovat cíle ničivých útoků amerických bezpilotních letounů v Afghánistánu (ilustrační foto) | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Hale před soudem řekl, že cítil povinnost prozradit podrobnosti o útocích novináři, protože ho trápilo, že se programu sám účastnil. Podle něj byli při náletech zabíjeni afghánští civilisté nacházející se daleko od bojišť. „Zabíjet je špatné. A zvlášť špatné je zabíjet nevinné lidi,“ uvedl Hale v prohlášení.

Bývalý zpravodajský analytik amerického vojenského letectva Daniel Hale | Zdroj: ČTK / AP

Soudce Liam O'Grady ale tyto argumenty odmítl a prohlásil, že své obavy mohl Hale vyjádřit jiným způsobem, než byl únik informací do médií. „Mohl jste odejít z armády nebo jste mohl svým velitelům říci, že v této činnosti již nechcete pokračovat,“ prohlásil soudce.

Haleův trest je tvrdší než 12-18 měsíců, o něž usilovali jeho obhájci, ale podstatně mírnější, než jaký požadovala prokuratura.

Podle prokuratury Hale, který pracoval pro americkou Národní agenturu pro bezpečnost (NSA) a v Afghánistánu byl nasazen v roce 2012, zneužil důvěru vlády a věděl, že dokumenty, jež sdílí, „mohou vážně poškodit národní bezpečnost“. I přesto je vyzradil.

Cíle útoků Hale vyhledával s pomocí signálů mobilních telefonů. „Spáchal tento čin, aby přitáhl pozornost k chování vlády, které pokládal za nemorální, které bylo tajené a v rozporu s veřejnými prohlášeními tehdejšího prezidenta Baracka Obamy, že útoky dronů americké armády jsou přesně mířené,“ uvedli Haleovi obhájci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme