USA mají ohledně ochrany klimatu čas na rozmyšlenou, dohodly se země G7

Účastníci summitu sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7) se v italské Taormině neshodli v otázce klimatu. USA, které na setkání zastupuje Donald Trump, mají problém s pařížskou dohodou o globální ochraně klimatu z roku 2015. Dostaly proto od ostatních účastníků čas na rozmyšlenou.

Taormina/Itálie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

O průběžných výsledcích jednání zemí G7 v sobotu informovaly agentury DPA, Reuters i AP s odvoláním na anonymní zdroj. Do odpoledního přijetí závěrečné deklarace zástupcům nejsilnějších ekonomik ještě zbývá nalézt společnou řeč v oblasti obchodu a sankcí vůči Rusku.

Do závěrů z jednání summitu by mělo být zakotveno, že Spojené státy mají ještě čas na rozhodnutí, zda pařížskou dohodu o globální ochraně klimatu z roku 2015 podpoří. Na rozdíl od ostatních šesti zemí z G7, které ji schvalují.

Kanadský premiér Justin Trudeau a německá kancléřka Angela Merkelová na summitu G7 | Foto: Reuters

Dokument o celosvětové ochraně klimatu loni v září odsouhlasila administrativa tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy, čímž byl ratifikační proces v USA formálně ukončen. Protože ale o dohodě nehlasoval Senát USA, tak není pro USA právně závazná, republikán a prezident USA Donald Trump ji tedy může vypovědět.

Trump konečné rozhodnutí opakovaně odkládá. Ještě během volební kampaně přitom dohodu označil za nevýhodnou pro USA a slíbil ji zrušit, pokud se stane prezidentem.

V hlavní roli Trump

Do odpoledne by se měli účastníci summitu ještě dohodnout, zda do závěrů zmíní boj proti protekcionismu v obchodě a zda navrhnou další sankce vůči Rusku kvůli jeho intervenci na Ukrajině.

Stěžejní je opět zejména postoj prezidenta Trumpa, který se v minulosti vyslovil ve smyslu ochranářských opatření na americkém trhu. Ten podle něj trpí v globálním obchodě nespravedlivým přístupem ze strany mnoha zemí, včetně některých rozvojových, ale i ze strany Německa a Číny.

Poslední zprávy agentury Reuters, která se odvolává na zdroj z jednání, Trump souhlasil, že boj proti protekcionismu bude do závěrečné deklarace zakotven.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme