Na břehu Mississippi se školáci učí říkat 'dobrý den'. Americký Memphis v květnu propaguje Česko

Nad řekou Mississippi se nesou tóny českých písní, na nábřeží tam zavoní české jídlo a můžete tam narazit i na české vlajky. Tahle česká kolonizace amerického jihu je ale oboustranně výhodná a dobrovolná. Město Memphis ve státě Tennessee totiž každý rok zasvětí svůj květnový festival některé zemi světa. Pořadatelé začali v roce 1977 Japonskem a od té doby se dostalo třeba na Keňu, Rusko nebo Čínu - a letos právě na Česko.

Tento článek je více než rok starý.

Memphis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Memphisu vám zaručeně řeknou, kam chodil nakupovat Elvis Presley, kde zemřel Martin Luther King nebo kde se hraje nejlepší blues. Ale kde leží Česko, to je záludná otázka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Memphis, české město?

„Slyšela jsem o něm, ale nemám ponětí, co je to za zemi.
Ne, o České republice jsem nikdy neslyšel.
Ne, taky o ní nic nevím, ale přišlo mi zvláštní, že jsem tu viděla velkou ceduli ‚Česká republika‘.“

Dotazovaní v americkém Memphisu evidentně tápou.

Na břehu Mississippi je tedy zjevně úrodná půda i pro českou osvětu, o kterou se letos zdejší festival snaží. I když přední český architekt Kamil Mrva, který sem přiletěl přednášet, má i lepší zkušenost.

Výstřel z děla, hymny, jásot i slzy. Před 100 lety Masaryka v Chicagu vítalo 200 000 lidí

Číst článek

„Jeli jsme s řidičem taxi a ten se sám od sebe začal ptát, jestli známe jméno Antonín Dvořák, Bedřich Smetana nebo Leoš Janáček. Z ničeho nic prostě. To bylo krásné,“ řekl Radiožurnálu Kamil Mrva.

Právě rozšířit obzory místním lidem a seznámit je každý rok s další zemí světa je podle ředitele James Holta podstatným přínosem festivalu Májový Memphis - a také hodně náročným úkolem.

„Většina lidí na světě se zajímá o sebe a své bezprostřední okolí. O nás Američanech to platí obzvlášť, přijde mi, že nejsme tak zvídaví jako jiné národy, které toho pak víc vědí a chápou. A tak nejen teď, ale během celého roku nabízíme výukové programy, které těm, kdo mají zájem, umožní poznat jiné kultury,“ říká ředitel festivalu James Holt.

Bárta, Pohlreich, Havel i Golem

Letos přišlo na českou kulturu. Školy v Memphisu a okolí dokonce dostaly zvláštní cvičebnici, která žáky seznamuje s legendou o Golemovi, Václavem Havlem nebo s tím, kde leží Cheb či Břeclav.

Krajané uspořádali v Chicagu pivní festival. Na počest stého výročí příjezdu abstinenta Masaryka

Číst článek

Nechybí ani slovníček základních českých výrazů včetně výslovnosti, která na hlásku Ř ovšem rezignuje.

Během festivalu tu povědomí o Česku šířili nebo budou šířit i zpěvák Dan Bárta, kuchař Zdeněk Pohlreich nebo dodavatelé českého chmele.

„Propojili jsme je s jednou z našich místních pivovarských hospod, takže tu budeme vyrábět i české pivo na memphiský způsob. Co se dalších obchodních příležitostí týče, Memphis je díky své poloze i klimatu logistický a distribuční uzel, sídlí tu čtyři z pěti set největších amerických společností podle žebříčku časopisu Fortune, to je jedna oblast možné spolupráce. Ale zajímá nás i oblast medicíny a míří sem také zástupci jedné inovativní české firmy na výrobu baterií,“ vypráví James Holt.

Ředitel festivalu, který tady, na pomezí amerických států Tennessee, Arkansas a Mississippi, dočasně stvořil tak trochu české město.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme