USA mění přístup k únosům svých občanů, povolí jejich rodinám platit výkupné

Bílý dům mění přístup k placení výkupného za Američany zadržované jako rukojmí. Jejich rodiny budou moci zaplatit únoscům výkupné a nebudou se muset bát stíhání. Americká vláda ale nadále za rukojmí platit nebude ani nebude vyjednávat s únosci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Barack Obama slíbil podporu státům Perského zálivu | Zdroj: Reuters

Úřady se změnou přístupu k výkupnému začaly zabývat kvůli čtyřem Američanům, které zabili radikálové z hnutí Islámský stát. Rodiny rukojmí poukazovaly na to, že americká politika je moc přísná a že evropská rukojmí se ze zajetí často dostanou proto, že za ně evropské státy zaplatí.

Americký prezident Barack Obama připustil, že jeho administrativa někdy neudělala dost pro příbuzné lidí unesených v zahraničí. Slíbil, že pomocí exekutivního nařízení zajistí, že úřady nebudou za předání peněz únoscům lidi blízké rukojmím trestně stíhat.

„Změníme způsob, jakým jsme dosud postupovali v případě únosu nějakého Američana,“ slíbil prezident Barack Obama.

„Rodiny lidí, kteří s tím mají zkušenosti, mají právo být skeptické. Nařídil jsem proto, aby se tím zabýval tým naší národností bezpečnosti a hlásil vše přímo mě. Chceme se ujistit, že změny budou fungovat, jak mají,“ zdůraznil.

Prezident také upozornil, že americká vláda nadále nebude vyjednávat s únosci či přistupovat na jejich podmínky. Podle něj by tak bylo v ohrožení více Američanů, protože by to pro teroristy byla pozitivní motivace.

Příbuzným unesených Obama také přislíbil užší spolupráci s úřady. Má proto vzniknout specializovaná jednotka se sídlem v ústředí FBI.

Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme