‚Celníky zajímá jen vlastní profit.‘ Tým dobrovolníků pomáhá uprchlíkům na mexických hranicích

Americká vláda se v poslední době snaží zamezit uprchlíkům, aby využívali práva žádat o azyl ve Spojených státech přímo na jejich území, ať se na něj dostali jakýmkoli způsobem. Současná administrativa k tomu nadále využívá především pandemické opatření nazvané Title 42. Desetitisíce lidí tak na azylové řízení čekají na nebezpečnější mexické straně hranice. Přežít jim tam pomáhají i dary od organizací, jako je Team Brownsville.

Seriál Brownsville/Matamoros Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi texaským městem Brownsville a mexickým Matamoros leží řeka Rio Grande. Na dohled od jednoho z hraničních mostů se nachází obří skladištní hala. Dobrovolníci zde ze zásob naplnili krabice oblečením či dětskými plenami, věci následně naložili do aut a přes hraniční přechod vyrazili do Mexika.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si druhý díl seriálu Radiožurnálu o životě na hranicích mezi Spojenými státy a Mexikem

„Rozdáváme základní hygienické potřeby nebo oblečení. Mnozí uprchlíci mají například jen gumové žabky, snažíme se jim tak poskytovat i boty. Těm, kterým se podaří dostat na americkou stranu a smějí pokračovat na sever, dáváme i teplé oblečení, protože vůbec netuší, jaká tam je zima,“ popisuje dobrovolnice Andrea Rudnyková, která má zrovna na starost kancelář spolku Team Brownsville.

Spolek uprchlíkům zajišťuje i jídlo. Ti šťastnější, kterým se přes hranici podařilo dostat, už většinou prošli registrací u úřadů i detenčním centrem.

Napsané na čele

„Náš imigrační systém je rozbitý. Spojené státy lidi vyhošťují, aniž by jim daly šanci na řádné azylové řízení. Když někomu dáte pět minut, nemá šanci povědět svůj příběh. Pomáháme zde také lidem, kteří hranici překročili mimo oficiální přechody. To nikomu nedoporučuji,“ upozorňuje Andrea.

Odstřiženi od vlastní země. Na americko-mexických hranicích žijí lidé na ‚území nikoho‘

Číst článek

„Na mexické straně operují skupiny, které hraniční řeku ovládají. Vybírají peníze za to, že převáží lidi na gumových člunech. Členové daných skupin to nemají napsané na čele, vypadají jako ostatní. Jsme velmi opatrní. A hlavně když jdeme na mexickou stranu, tak o tom moc nemluvíme, protože to je nebezpečné,“ popisuje dobrovolnice.

Kdo z uprchlíků chce legálně překročit Rio Grande, musí podle současných pravidel čekat na termín zahájení azylového řízení za řekou.

Dobrovolníci v červeném pickupu hranici přejíždí, aniž by je na americké straně někdo kontroloval. Mexičtí celníci však kontrolu nevynechají. Byť jde o charitu, musel posledně Team Brownsville podle dobrovolníků zaplatit 400 dolarů.

Ze směru z Mexika do Spojených států ale američtí občané kontrolou projít musí, právě oni totiž nejčastěji patří mezi pašeráky drog. Kromě celníků je přítomna i mexická národní garda a pes. Z mexického Matamoros lidé na americkou stranu jezdí i kvůli nákupům.

Tisíc pesos

Další z dobrovolnic, Myra, s celníky řeší, jaká je v amerických dolarech hodnota nákladu. Vysvětluje, že nic nenakupovala, jednalo se o dary a jako dar budou věci na mexické straně předány uprchlíkům.

Život mezi výkaly a pašeráky drog. Na hranici USA a Mexika trpí lidská důstojnost, hlásí reportér

Číst článek

„Divím se, že vůbec nikdo, Američani ani Mexičani, nechce vidět naše pasy,“ podotýká Myra a doplňuje, že to je ale běžné.

Při kontrolách prý celníky zajímá jen to, z čeho by mohli profitovat. Dříve si otevřeně říkali o úplatky, mexická vláda má ale pracovat na tom, aby byl přístup poctivější.

Z rozhovorů s dalšími lidmi, kteří se zde běžně pohybují, ale vyplývá, že lze jen těžko říct, kam peníze, které Myra nakonec musí prý oficiálně zaplatit, aby ji s darovanými plenkami pro uprchlíky pustili dál, půjdou. Celníci si tentokrát řekli o tisíc mexických pesos, což odpovídá přibližně 50 až 60 americkým dolarům.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme