Americká stráž pomocí dýmovnic zabránila asi stovce uprchlíků přejít přes hranici z Mexika

Do Spojených států se snažilo v noci přejít nelegálně asi sto středoamerických uprchlíků pobývajících v Tijuaně na mexické straně hranice. S pomocí dýmovnic jim v tom ale zabránila americká pohraniční stráž.

Tijuana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Do Spojených států se snažilo v noci přejít nelegálně asi sto středoamerických uprchlíků pobývajících v Tijuaně na mexické straně hranice. S pomocí dýmovnic jim v tom ale zabránila americká pohraniční stráž.

U hranice se v pondělí kolem 20.00 místního času (kolem dnešních 05.00 SEČ) shromáždila skupina asi 100 lidí, mezi nimiž byli hlavně muži, ale také několik žen s dětmi. Neodradila je ani početná hlídka na druhé straně železné bariéry, která je v této části hranice. Uprchlíci byli ale nakonec nuceni ustoupit pod palbou dýmovnic.

Trump: Jakákoli smrt na hranici je výhradně chybou demokratů a jejich mizerné imigrační politiky

Číst článek

Původně patřili ke karavaně, která loni v říjnu vyšla z Hondurasu, překonala 4 300 kilometrů a v listopadu dorazila do Tijuany, jež leží proti americkému pohraničnímu San Diegu. V karavaně bylo 6 000 lidí a většinu z nich tvořily honduraské rodiny. V Tijuaně byli tito lidé ubytováni ve sportovním centru několik metrů od hranice. V listopadu americká stráž odrazila asi 500 uprchlíků, kteří se pokusili zeď zdolat. Použila přitom slzný plyn. Mnohé uprchlíky to odradilo od dalších pokusů a někteří z nich se vrátili do své země nebo se usadili v Mexiku.

Americký prezident Donald Trump uprchlíky označil za zločince, kteří chtějí zaplavit USA, a poslal na hranici tisíce vojáků.

V prosinci na hranici zemřely dvě děti z Guatemaly, jež byly ve skupině lidí, které zatkli američtí pohraničníci. V USA to vyvolalo debatu o podmínkách, v nichž uprchlíci, zejména ti nezletilí, žijí. Trump od své předvolební kampaně slibuje, že na hranici dlouhé 3200 kilometrů nechá postavit zeď. Kvůli neshodám o financování tohoto projektu je už deset dní pozastaven provoz části amerických vládních úřadů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme