Mexický prezident odvolal návštěvu Spojených států, odmítá Trumpovy požadavky na stavbu hraniční zdi

Mexický prezident Enrique Peña Nieto po telefonátu se svým americkým protějškem odvolal návštěvu Spojených států. Informoval o tom Washington Post. Podle amerického deníku se s Donaldem Trumpem neshodli ohledně stavby hraniční zdi.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mexický prezident Enrique Peña Nieto | Foto: Reuters

Podle zdrojů deníku spolu oba státníci vedli minulé úterý asi padesátiminutový rozhovor. Problém nastal, když šéf Bílého domu odmítl při setkání se svým protějškem veřejně uznat mexické stanovisko ohledně stavby hraniční zdi. Peña Nieto proto cestu zrušil. Na svou první návštěvu Washingtonu měl přijet v březnu.

Trump představil svůj rozpočtový plán. Počítá s výdaji na výstavbu zdi u hranic s Mexikem

Číst článek

Trumpa podle deníku Washington Post rozčílilo, když od něj Nieto požadoval ustoupení od svého předvolebního slibu, podle kterého má Mexiko zaplatit za stavbu zdi na hranici USA. Americkému prezidentovi přišel takový požadavek nesmyslný.

Podle zdrojů CNN uvnitř Bílého domu byl ale úterní telefonát méně nepřátelský, než rozhovor, který spolu lídři Mexika a Spojených států vedli před rokem.

V minulosti už jednou ke zrušení schůzky prezidentů Mexika a USA došlo, důvodem byla rovněž spor o hraniční zeď. „Pokud není Mexiko ochotné zaplatit za velice potřebnou zeď, pak by bylo lepší setkání zrušit,“ napsal tehdy Trump na svůj twitter.

Mexická hlava státu Peña Nieto s Trumpovým plánem dlouhodobě nesouhlasí. Podle agentury Reuters je ale ochoten s Trumpem pracovat na dohodách, které by byly výhodné pro obě země.

Začátkem února představil šéf Bílého domu svůj druhý rozpočtový plán, který se mimo jiné zaměřuje na infrastrukturální projekty. Návrh rozpočtu počítá i se zvýšením výdajů na obranu, které zahrnují i výdaje na výstavbu zdi na hranici s Mexikem.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme