USA omezí víza členům Mezinárodního trestního soudu, aby nemohli vyšetřovat válečné zločiny v Afghánistánu

Spojené státy zavedou vízová omezení pro členy Mezinárodního trestního soudu (ICC), aby chránily své občany a občany spojeneckých států před stíháním za působení v Afghánistánu. Řekl to v pátek americký ministr zahraničí Mike Pompeo a pohrozil, že toto opatření nebude jediné. Soud zvažuje možnost vyšetřovat údajné válečné zločiny spáchané v Afghánistánu.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton už loni ICC označil za nelegitimní a pohrozil soudcům sankcemi. USA už proti některým zaměstnancům ICC některé kroky podnikly, sdělil Pompeo, který ale tyto osoby nejmenoval.

Dozvuky jugoslávské války. Prokuratura v Sarajevu viní 13 Bosňáků z válečných zločinů na Srbech

Číst článek

Řekl, že v rámci snahy zabránit akcím zaměřeným na činnost USA a jejich spojenců v Afghánistánu Washington zavede vízová omezení proti lidem, kteří budou za tyto akce zodpovědní.

„Ohlašuji zavedení politiky omezení víz pro ty lidi, kteří budou přímo odpovědní za jakékoli vyšetřování personálu USA ze strany ICC,“ sdělil ministr. Kromě toho se mohou USA rozhodnout také pro hospodářské sankce, dodal.

‚Nespravedlivé stíhání‘

Bolton tvrdil, že USA chtějí vyjednat dvoustranné smlouvy, jež zabrání jiným státům vydávat Američany ICC. Úkolem tribunálu je pohnat k odpovědnosti pachatele válečných zločinů, genocidy a zločinů proti lidskosti, USA smlouvu o zřízení soudu z roku 2002 neratifikovaly. Mezinárodní tribunál ale může soudit americké občany za zločiny spáchané na území členských zemí. Afghánistán smlouvu ratifikoval.

Prokurátorka ICC podle agentury AP zatím zvažuje požadavek zahájit vyšetřování možného spáchaní válečných zločinů v Afghánistánu. Toto vyšetřování by se mohlo týkat také Američanů. „Jsme odhodláni ochránit vojáky a civilní personál USA a spojenců před tím, aby žili ve strachu z nespravedlivého stíhání za činy, jimiž chránili náš velký národ,“ prohlásil Pompeo.

Šéf americké diplomacie se domnívá, že ICC narušuje právní systém platný v USA. Stejně tak Bolton soudí, že USA mají vlastní zákony a porušení práva budou stíhat samy podle nich.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme