Napětí mezi Washingtonem a Pekingem. Američané uvalili sankce na čínské představitele kvůli Ujgurům

Spojené státy uvalily sankce na čtyři čínské představitele, kteří jsou podle nich odpovědní za utlačování Ujgurů a dalších muslimských menšin v provincii Sin-ťiang na severozápadě Číny. S odvoláním na ministerstvo zahraničí a financí o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Na sankčním seznamu i předseda Komunistické strany Číny v provincii Sin-ťiang Čchen Čchüan-kuo.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Spojených států oznámil, že země uvaluje sankce na čtyři čínské představitele, kteří jsou podle nich odpovědní za utlačování Ujgurů

Ministr zahraničí Spojených států oznámil, že země uvaluje sankce na čtyři čínské představitele, kteří jsou podle nich odpovědní za utlačování Ujgurů | Foto: Tom Brenner | Zdroj: Reuters

„Spojené státy nebudou nečinně přihlížet, jak čínská komunistická strana porušuje lidská práva Ujgurů, etnických Kazachů a členů dalších menšinových skupin v Sin-ťiangu,“ uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Podle něj čelí menšiny v provincii ze strany čínských úřadů nuceným pracím, svévolnému masovému zatýkání, nucené kontrole porodnosti a pokusům vymazat jejich kulturu a muslimskou víru.

Nucené sterilizace, antikoncepce i potraty. Čína cíleně snižuje populaci Ujgurů, podle zprávy jde o genocidu

Číst článek

Sankce Spojené státy na čtveřici čínských představitelů a jeden úřad uvalily na základě zákona, který Sněmovna reprezentantů schválila na konci května. Osobám, které se dostanou na sankční seznam, USA mimo jiné neumožní získat vízum nutné pro vstup do země. V případě, že mají sankcionované osoby či instituce v USA majetek, bude jim zmražen.

Kromě šéfa komunistů v Sin-ťiangu Čchen Čchüan-kua, který je považován za architekta politiky namířené proti menšinám v Sin-ťiangu, je na sankčním seznamu také jeho zástupce Ču Chaj-lun. Sankce míří i na Úřad veřejné bezpečnosti v Sin-ťiangu a jeho současného a bývalého ředitele.

Vztahy mezi Washingtonem a Pekingem jsou dlouhodobě napjaté. Mimo obchodních sporů se v posledních měsících vyhrotily i kvůli pandemii covidu-19. Prezident Donald Trump Čínu viní z toho, že na nebezpečí šíření koronaviru neupozornila včas, a umožnila tak rozšíření nákazy do světa.

Spory aktuálně vyvolává také kontroverzní čínský bezpečnostní zákon pro Hongkong.

OSN odhaduje, že Peking zadržuje více než milion Ujgurů a dalších muslimů v táborech. Čína odmítá, že by s nimi špatně zacházela. O táborech hovoří jako o střediscích odborného vzdělávání, kam jsou lidé posíláni mimo jiné na politickou převýchovu v rámci boje proti extremistickým ideologiím.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme