Spojené státy uvalily sankce na íránského ministra zahraničí a zmrazily mu majetek

Americké ministerstvo financí uvalilo sankce na íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa. Ministerstvo to uvedlo na svých stránkách, zprávu přinesla agentura Reuters. Zaríf na sankce zareagoval na twitteru prohlášením, že USA ho zařadily na černou listinu, protože představuje „hrozbu americké agendě“.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 6:28 1. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf | Foto: Andreas Gebert | Zdroj: Reuters

Americké ministerstvo financí na svých stránkách Zarífa zařadilo mezi osoby, s nimiž americké fimy nemohou vést obchodní jednání a jejich majetek je tzv. zmražen.

K uvalení sankcí se ministerstvo vyjádřilo i v tiskové zprávě, kde píše, že Zaríf svým jednáním „přímo či nepřímo“ podporoval nejvyššího íránského duchovního ajatolláha Chameneího. Na toho Spojené státy sankce uvalily před měsícem, připomíná deník The Financial Times.

#BREAKING: US imposes sanctions on Iran's FM Zarif: Adds him to the SDN List that prohibits U.S. banks from maintaining accounts for those listed and U.S. persons cannot engage in business dealing with them twitter.com/AmichaiStein1/…

22:22 – 31. 07. 2019

11 8

„Zaríf je mezinárodní tváří režimu, který využívá propagandu a dezinformační kampaně k podpoře jaderného programu, programu balistických raket a teroristických sítí,“ citovala DPA dále zdůvodnění Zarífova potrestání.

„Trpělivost je u konce, prezident Trump dnes rozhodl,“ dodala DPA s odvoláním na nejmenované činitele administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Sám Zaríf na zprávu zareagoval na twitteru. „Důvod, proč mě USA zařadily (na sankční seznam), je to, že jsem hlavním mluvčím Íránu po celém světě,“ napsal Zaríf. 

Uvedl také, že USA ho zařadily na černou listinu, protože představuje „hrozbu americké agendě“. Sankce se ho nijak nedotknou, neboť „nemá žádný majetek mimo Írán“, napsal. 

The US' reason for designating me is that I am Iran's "primary spokesperson around the world"
Is the truth really that painful?
It has no effect on me or my family, as I have no property or interests outside of Iran.
Thank you for considering me such a huge threat to your agenda.

22:33 – 31. 07. 2019

2181 9114

Zarífa zkritizoval americký ministr financí Steven Mnuchin, pod jehož úřad uvalení sankcí spadá: „vykonává bezohlednou politiku íránského nejvyššího duchovního vůdce a je hlavním mluvčím režimu. Spojené státy vysílají jasný signál, že nedávné chování Íránu je naprosto nepřijatelné,“ cituje Mnuchina deník The Financial Times.

Podobně se na twitteru vyjádřil i ministr zahraničí Mike Pompeo, „íránský ministr zahraničí dlouho nese vinu na neblahých aktivitách íránského režimu“, napsal.

Server Middleeasteye připomíná, že sankce přišly pouhé dva týdny poté, co Zaríf navštívil New York, aby se zúčastnil jednání OSN. Podle agentury Reuters se budou Spojené státy „rozhodovat případ od případu“, zda Zarífovi další cesty do New Yorku povolí. Agentura AP nicméně s odkazem na nejmenované americké úředníky píše, že nové sankce Zarífovi cestovat na jednání OSN nezabrání a USA budou respektovat své mezinárodní závazky.

cha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme