Americké ministerstvo spravedlnosti obnovilo moratorium na federální trest smrti

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland zavedl moratorium na popravy vězňů odsouzených federálními soudy do doby, než jeho úřad prošetří vnitřní pravidla a postupy. O rozhodnutí s odvoláním na ministerstvo spravedlnosti v pátek informovala agentura AP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V únoru se Garland ještě jako kandidát na funkci Senátu mimo jiné svěřil s obavami, zda nejsou popravováni nevinní lidé | Zdroj: Reuters

„Ministerstvo spravedlnosti musí zajistit, že jsou všem (odsouzeným federálními orgány) nejenže poskytnuty práva zaručená ústavou a zákony Spojených států, ale že je s nimi také spravedlivě a humánně zacházeno,“ uvedl Garland v prohlášení. „Tato povinnost je obzvlášť nutná v případech trestů smrti,“ dodal.

Jižní Karolína uzákonila zastřelení jako způsob popravy. Donutil ji k tomu nedostatek smrtících injekcí

Číst článek

Garland uvedl, že minulý měsíc osobně prověřil postupy ministerstva spravedlnosti, které zavedl předchozí šéf resortu William Barr. V únoru se Garland ještě jako kandidát na funkci Senátu mimo jiné svěřil s obavami, zda nejsou popravováni nevinní lidé.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena čelí narůstajícímu tlaku, aby se navrátila k dlouhodobému moratoriu na federální tresty smrti. Administrativa Bidenova předchůdce Donalda Trumpa, který funkci opustil letos v lednu, v posledních měsících v úřadu vykonala 13 poprav. Exprezident tím v tomto ohledu překonal všechny své předchůdce v moderní americké historii.

Současná hlava státu se před volbami zavázala, že podpoří legislativu, která by udílení nejvyššího trestu ukončila, připomíná agentura Reuters.

Na trest smrti uložený federálními úřady nyní čeká 46 vězňů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme