Inspekce amerického ministerstva zahraničí vyšetřuje závěr diplomatických operací v Afghánistánu

Generální inspekce amerického ministerstva zahraničí začíná vyšetřovat letošní uzavírání diplomatických operací Spojených států v Afghánistánu během návratu radikálního hnutí Tálibán k moci. S odvoláním na nejmenované zdroje na ministerstvu a v Kongresu i na související dokumenty o tom napsal web Politico. Zahájení vyšetřování později podle agentury Reuters potvrdil tiskový odbor diplomacie.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Kongresu, ilustrační foto | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Generální inspektorka Diana Shawová podle Politico v dané věci zahajuje vícero oddělených vyšetřování – zaměří se na vydávání zvláštních víz pro Afghánce, přidělování uprchlické ochrany, přesídlování těchto držitelů víz a uprchlíků. Věnovat se má také srpnové evakuaci americké ambasády v Kábulu.

Trump chce soudně zabránit vydání dokumentů, které požadují vyšetřovatelé útoku na Kongres

Číst článek

Shawová v pondělí o svých plánech informovala Kongres a v separátním vzkazu pro vybrané zákonodárce avizovala „několik dohledových projektů“ souvisejících s ukončením bojové a diplomatické mise v Afghánistánu, píše Politico.

Mluvčí generální inspekce Ryan Holden zjištění komentoval s tím, že označovat tyto iniciativy za vyšetřování není přesné. „Naznačili jsme Kongresu, že tyto projekty budou mít podobu přezkoumání,“ uvedl.

Letním stahováním amerických diplomatů a vojáků z Afghánistánu se zabývají i výbory obou komor Kongresu a vláda v uplynulých týdnech čelila kritice ze strany republikánských i demokratických zákonodárců, kteří operace prezentovali jako špatně naplánované a provedené.

Podle Politica se členové Kongresu obzvláště zaměřují na program speciálních víz, který „od počátku trápily byrokratické problémy a prodlevy“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme