V ledovém sevření. Americký středozápad čelí historickým mrazům

Na středozápadě Spojených států se téměř zastavil čas. Nechodí pošta, školy jsou zavřené a lidé se mají držet doma. Region totiž zasáhly rekordní mrazy.

Fotočlánek New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký středozápad čelí historickým mrazům. Na několika místech padly až stoleté rekordy a teploty klesly na třicet stupňů pod nulou. Kvůli špatnému počasí zemřelo nejméně osm lidí.

V deseti amerických státech se nedoručuje pošta a řada škol zůstává zavřená. V regionu je omezená letecká doprava. Jen chicagské letiště zrušilo více než tisíc letů. Mrazy ale poznamenaly i každodenní život, jak Radiožurnálu přiblížila Češka žijící nedaleko Chicaga Klára Le Monier.

„Museli jsme nechat napuštěnou vodu v dřezech a sprchách, protože hrozí, že můžou zamrznout trubky,“ popsala.

Americký středozápad svírá mrazivé počasí. Teplota v Severní Dakotě klesla na minus 32 stupňů

Číst článek

Osm obětí

Železničáři u Chicaga zapalovali kolejiště, aby zasněženou dráhu udrželi v provozu. Vlaky ale nakonec nejezdily. Kvůli mrazu zemřelo už osm lidí.

Úřady už proto vydaly opatření pro obyvatele. Každý by měl omezit dobu, kdy je venku, protože lidem hrozí omrzliny. Podle Kláry Le Monier to většina lidí dodržela – stejně nebylo kam jít. „Většina lidí zůstává doma, protože jsou zrušené školy a zavřené jsou i obchody,“ dodala.

Problémem je i vítr, při kterém je pocitová teplota mnohem nižší než ta, co se ukazuje na teploměru. Zasažená města otevírají dodatečné noclehárny pro lidi bez domova – do pomoci se zapojily taky církve a různá občanská sdružení.

Jen v Chicagu je takových provizorních center více než 250. Mráz by měl přestat o víkendu, kdy by se mělo pro změnu výrazně oteplit.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme