Demokraté v USA vyzývají ministra spravedlnosti Barra, aby zveřejnil Muellerovu zprávu celou

Americký generální prokurátor a ministr spravedlnosti William Barr se ještě v neděli chystá členy právních výborů Kongresu seznámit se závěry zprávy zvláštního vyšetřovatele FBI Robert Muellera o údajném ruském vměšování se do amerických prezidentských voleb v roce 2016 a o vazbách prezidenta Donalda Trumpa na Rusko. Napsala to agentura AP s odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené s postupem.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti USA William Barr | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

Demokraté mezitím Barra vyzývají, aby zákonodárce seznámil s celým obsahem zprávy, v opačném případě hrozí, že podniknou příslušné právní kroky. Média si všímají toho, že Trump, který je na Floridě, překvapivě celý víkend o záležitosti nenapsal jediný příspěvek na twitteru.

Vyšetřovatel FBI Mueller odevzdal zprávu o ruském vlivu na americké prezidentské volby

Číst článek

Mueller a jeho tým téměř dva roky mapovali možné spiknutí Trumpova volebního štábu s Moskvou před americkými prezidentskými volbami roku 2016. Nyní svou práci ukončili a Mueller v pátek večer předal závěry generálnímu prokurátorovi Williamu Barrovi.

Ten má nyní osud informací z ostře sledovaného vyšetřování ve své moci a rozhodne o tom, v jaké formě zjištění prezentovat Kongresu, případně také veřejnosti.

Barr dříve avizoval, že závěry vyšetřování zpracuje do dvou vlastních zpráv, z nichž jednu dostanou američtí zákonodárci, druhá bude určena pro veřejnost. Kompletní obsah Muellerovy zprávy by se přitom k běžným občanům vůbec nemusel dostat.

Do této chvíle bylo v důsledku práce Muellerova týmu odsouzeno, obžalováno či obviněno 34 osob a tři organizace. Trump i Moskva veškerá obvinění ze spiknutí s cílem ovlivnit prezidentské volby v roce 2016 odmítají.

Trumpovi se ulevilo

„Očekávám, že se ukáže, že ta slova o transparentnosti byla prázdná, že ve skutečnosti budou bojovat s cílem zajistit, aby Kongres nedostal důkazy,“ uvedl předseda výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb Adam Schiff v rozhovoru s televizí ABC.

Trump nařídil zrušit plánované sankce vůči KLDR. Kim Čong-una si podle mluvčí oblíbil

Číst článek

Pokud nicméně požadované informace demokraté nedostanou, budou podle něj ochotni podniknout příslušné právní kroky. Obdobně se již v sobotu vyjádřila demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Trump, který tráví víkend ve svém floridském rezortu Mar-a-Lago, konec vyšetřování dosud nekomentoval na twitteru, jenž patří k jeho oblíbeným formám komunikace s veřejností. Nevyjadřovat se k záležitosti na twitteru mu podle AP výslovně poradili jeho právníci s tím, že dosud není jasné, zda zpráva z vyšetřování kritizuje Trumpovy činy.

Podle zdrojů blízkých Bílému domu se nicméně Trumpovi ulevilo, že vyšetřování skončilo bez nových obžalování. Trumpovi poradci v neděli podle AP zopakovali, že prezident nebyl s obsahem Muellerovy závěrečné zprávy seznámen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme